Giełdy w USA spadają coraz mocniej, DJIA jest poniżej 10000 pkt.

10-05-2004, 17:31

Na Wall Street rośnie przewaga podaży. Dow Jones spadł poniżej psychologicznej bariery 10000 pkt. Tak wyraźne pogorszenie nastrojów to skutek oczekiwanego wzrostu stóp procentowych. Rynek spekuluje, na jak dużą podwyżkę zdecyduje się Fed. Obecnie podstawowa stopa sięga 1 proc. i jest najniższa od 46 lat.

Dow Jones zamknął się po raz ostatni poniżej 10000 pkt. 10 grudnia 2003 roku. Jednym z najmocniej przecenionych blue chipów jest J.P Morgan. Inwestorzy obawiają się, że wyższe stopy utrudnią bankowi dalszą poprawę wyników. Podobnie dzieje się w przypadku Citigroup. Negatywny wpływ na notowania akcji największej na świecie grupy finansowej ma także zapowiedź przeznaczenia przez nią w drugim kwartale 5 mld USD na sfinansowanie układów sądowych, m.in. z akcjonariuszami zbankrutowanego telekomu WorldCom.

Tanieją papiery Boeinga. Kontrowersyjny kontrakt na dostawę 100 samolotów-cystern dla sił powietrznych może nie dojść do skutku. Tym razem nie chodzi jednak o jego ‘ustawienie’. Według The New York Times, Rada Naukowa Departamentu Obrony uznała, że takie maszyny nie są wcale potrzebne. Kontrakt, przez wielu oceniany jako ‘koło ratunkowe’ dla Boinga, ma wartość 23 mld USD.

Jedną z czterech drożejących spółek notowanych w ramach średniej Dow Jones jest McDonald's. Największa na świecie sieć fast-food poinformowała o 13,5 proc. wzroście sprzedaży w USA w kwietniu. Globalna sprzedaż wzrosła o 10,5 proc.

Spada cena akcji Sprint. Trzeci pod względem wielkości operator telekomunikacyjny świadczący usługi long-distance zapowiedział zwolnienie 2,5 tys. pracowników. Będzie go to kosztować 90 mln USD.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełdy w USA spadają coraz mocniej, DJIA jest poniżej 10000 pkt.