Giełdy w USA spadkami zareagowały na dane makro, i wydarzenia w Pakistanie

WST
opublikowano: 27-12-2007, 22:07

Czwartkowe notowania na amerykańskich giełdach zdominowane zostały przez sprzedających. Ostatecznie indeks DJ IA stracił 1,42 proc, zaś Nasdaq Composite opadł o 1,75 proc.

Silny trend spadkowy kreowany był danymi makro, polityką i doniesieniami z rynku finansowego. Inwestorów rozczarował odczyt wskaźnika zamówień na dobra trwałego użytku, które w listopadzie wzrosły jedynie o 0,1 proc. wobec aż 2 proc. prognozy. Wyższa niż oczekiwali analitycy okazała się z kolei liczba osób po raz pierwszy ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych oraz pozostających na "garnuszku" państwa.

Nastrojów nie był w stanie poprawić zaskakujący wzrost indeksu zaufania konsumentów w grudniu. Zamiast spadku, jego wartość wzrosła do 88,6 pkt.

Gracze negatywnie odnieśli się również do spekulacji analityków odnośnie możliwej obniżki o 40 proc. kwoty środków przeznaczonych na dywidendę przez Citigroup.

Przeciw zwiększaniu zaangażowania w akcje przemawiała także polityka. Śmiertelny zamach na byłą premier Pakistanu zwiększa ryzyko konfliktu wojennego u największego azjatyckiego sojusznika USA w walce z terroryzmem.

Pod kreską toczył się handel walorami banków JPMorgan Chase, Merrill Lynch oraz Citigroup. W każdym z tych przypadków korekta to następstwo raportu analityków Goldman Sachs o możliwych kolejnych ogromnych odpisach związanych ze stratami poniesionymi na rynku ryzykowanych kredytów hipotecznych.

Na wartości traciły też walory spółek uzależnionych od największych zamówień jak w przypadku koncernu chemicznego DuPont, Boeing czy General Motors.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane