Giełdy w USA umiarkowanie rosną dzięki wynikom i danym makro

(Marek Druś)
27-07-2005, 22:04

Amerykańskie giełdy zakończyły środowe sesje wzrostami. Dow Jones, Nasdaq i S&P500 zyskały 0,5 proc. Dobre nastroje w pierwszej części notowań były zasługą lepszych niż oczekiwano danych makro: zamówień na dobra trwałego użytku i sprzedaży nowych domów. Popyt ożywił się jednak dopiero po publikacji „beżowej księgi” Fed.

Amerykańskie giełdy zakończyły środowe sesje wzrostami. Dow Jones, Nasdaq i S&P500 zyskały 0,5 proc. Dobre nastroje w pierwszej części notowań były zasługą lepszych niż oczekiwano danych makro: zamówień na dobra trwałego użytku i sprzedaży nowych domów. Popyt ożywił się jednak dopiero po publikacji „beżowej księgi” Fed. Bank centralny poinformował, że gospodarka poradziła sobie z wyższymi cenami energii i zwiększa tempo wzrostu.

Sezon wyników kwartalnych jest na półmetku. Przedstawiła je ponad połowa spółek wchodzących w skład indeksu S&P500. W przypadku aż 71 proc. okazały się one lepsze od prognozowanych. To najwyższy odsetek od pierwszego kwartału ubiegłego roku.

W środę dobre wyniki przełożyły się na ponad 10 proc. wzrost kursu Amazon.com, który był najmocniej drożejącym blue chipem z indeksu Nasdaq 100. Inwestorzy docenili także lepsze niż oczekiwano wyniki Sprint, trzeciej amerykańskiej sieci komórkowej, i Boeinga, drugiego na świecie producenta samolotów pasażerskich. Ten ostatni podwyższył także prognozę wyników w 2005 r.

Najmocniej drożejącym blue chipem ze średniej Dow Jones był Johnson & Johnson. Lehman Brothers uważa, że rynek wycenia zbyt nisko papiery spółki w porównaniu z jej największymi rywalami.

W górę poszedł kurs Corning. Największy producent szkła stosowanego w ekranach ciekłokrystalicznych telewizorów i monitorów zapowiedział wyższy od prognoz rynkowych zysk i sprzedaż w trzecim kwartale.

W kiepskich nastrojach musieli być w środę akcjonariusze Delta Air Lines. Kurs trzeciego amerykańskiego przewoźnika lotniczego spadł o ponad 10 proc., najmocniej spośród spółek notowanych w ramach S&P500. Prezes Gerald Grinstein zapowiedział pracownikom Delty, że potrzebne są daleko idące i szybkie działania, aby spółka odzyskała rentowność i uniknęła bankructwa.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełdy w USA umiarkowanie rosną dzięki wynikom i danym makro