Giełdy w USA umiarkowanie spadają

27-02-2004, 18:08

Indeksy amerykańskich giełd umiarkowanie spadają. W pierwszej części sesji rosły w związku z lepszymi niż oczekiwano danymi makro, przede wszystkim wyższym odczytem wzrostu PKB w IV kwartale. Popyt oddał jednak inicjatywę i podaż stopniowo zwiększa przewagę. Nasdaq po raz pierwszy od września zakończy miesiąc spadkiem.

Drugie przybliżenie wzrostu PKB w IV kwartale oszacowało go na 4,1 proc. W pierwszym szacowano go na 4,0 proc. Ekonomiści prognozowali przed podaniem dzisiejszych danych, że spadnie on do 3,8 proc. Wyższy niż oczekiwano okazał się w drugim odczytaniu także lutowy wskaźnik nastrojów konsumentów, podawany przez Uniwersytet w Michigan. Wskaźnik PMI aktywności przemysłu wytwórczego w rejonie Chicago spadł w lutym, ale minimalnie mniej niż oczekiwali ekonomiści.

Dwa blue chipy ze średniej Dow Jones osiągnęły w pierwszej fazie notowań 52-tygodniowe maksimum kursowe. Cena papierów McDonald's wzrosła już o 135 proc. od 10-letniego dołka w marcu ubiegłego roku. Kurs koncernu tytoniowego Altria wzrósł w tym samym czasie już o 108 proc. Mocno drożeją papiery Boeinga i United Technologies, które poprzednie trzy sesje gwałtownie taniały w związku z przerwaniem przez Pentagon szacowanego na 39 mld USD programu budowy śmigłowca bojowego Comanche.

Na rynku technologicznym spada cena papierów spółek branży półprzewodnikowej. W dół poszedł kurs Intela, który ciągnie w dół także średnią Dow Jones. Tanieją także papiery Texas Instruments. Indeks Philadeplphia Semiconductor, w skład którego wchodzi 17 największych przedstawicieli branży, traci prawie 2 proc. W ciągu poprzednich trzech sesji rósł.

W górę mocno idzie kurs Autodesk. Producent oprogramowania przedstawił wyniki kwartalne, które okazały się lepsze niż przed rokiem i od prognozowanych przez analityków.

Rośnie cena papierów Genentech. Spółka poinformowała o dopuszczeniu przez Urząd Leków i Żywności (FDA) do sprzedaży jej leku przeciwnowotworowego.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Giełdy w USA umiarkowanie spadają