Giełdy w USA wyraźnie rosną, rośnie też wiara w kontynuację ożywienia

01-12-2003, 16:56

Amerykańskie giełdy rozpoczęły pierwszą grudniową sesję wzrostami. Inwestorzy dyskontują zarówno pozytywne wiadomości z ubiegłego tygodnia, podczas którego rytm notowań zakłóciło Święto Dziękczynienia, jak i z pierwszych minut poniedziałkowej sesji. Zachętą do zakupów jest wzrost wskaźnika aktywności sektora wytwórczego do poziomu nie notowanego od 20 lat.

Dane makro z ubiegłego tygodnia dopiero teraz mogą znaleźć właściwe odbicie na rynku. W ubiegłym tygodniu w związku z przerwą świąteczną obroty wyraźnie spadły co sprzyjało znacznej zmienności notowań, a zatem dość niejasnemu obrazowi rynku. W poniedziałek od początku sesji na gieładach dominuje popyt. Sprzyjają mu kolejne dane makro. Wskaźnik ISM aktywności sektora wytwórczego osiągnął w listopadzie poziom 62,8 pkt. Tak wysoko nie był od 1983 roku. Ekonomiści prognozowali, że wyniesie 57 pkt.

Wśród blue chipów notowanych w ramach indeksu Dow Jones wzrostem kursu wyróżnia się Merck. Koncern farmaceutyczny poinformował o połączeniu sił z Neurogenem w badaniu i produkcji leków przeciwbólowych.

Po przeciwnej stronie rynku znalazł się Wal-Mart. Choć największa na świecie sieć handlu detalicznego zanotowała rekordowo wysoką kwotę sprzedaży świątecznej analitycy ostudzili zapał inwestorów twierdząc, że wynik spółki wygląda znacznie gorzej, jeśli przeliczy się go na jednostkę powierzchni sklepowej. Kurs Wal-Mart spada.

Umiarkowanie spada cena papierów Boeinga. Inwestorzy na razie nie wiedzą, jak odnieść się do zaskakującej wiadomości o rezygnacji prezesa spółki Phila Condita. Mówi się, że wiąże się ona z niedawnym zwolnieniem dyrektora finansowego Boeinga, oskarżanego o nieetyczne działania. Sprawa będzie miała dalszy ciąg bowiem dotyczy megakontraktu na dostawę przez spółkę 100 samolotów-cystern dla US Air Force.

Drożeją akcje Intela. Popyt na akcje spółek z branży półprzewodnikowej wywołały piątkowe informacje o rosnącej sprzedaży chipów. Według ostatnich szacunków, w październiku była ona aż o 23 proc. wyższa niż rok wcześniej.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełdy w USA wyraźnie rosną, rośnie też wiara w kontynuację ożywienia