Giełdy w USA zaczęły tydzień od wzrostów

Marek Druś
opublikowano: 22-10-2001, 22:07

Amerykańscy inwestorzy nie przejęli się spadkiem wrześniowego „indeksu wiodących wskaźników” opracowanego przez Conference Board. Nastroje rynku są dobre nawet mimo braku wyraźnych sygnałów poprawy wyników spółek.

W tym tygodniu informacje o kwartalnych wynikach przekaże ponad 1,6 tys. amerykańskich firm. Między nimi kilkanaście największych. To one będą kształtowały nastroje rynku. Duży wpływ na nie będzie miała także kolejna ocena stanu amerykańskiej gospodarki, którą przedstawi Fed w środę w tzw. beżowej księdze.

Na razie to jednak wyniki spółek mają największy wpływ na postępowanie inwestorów za Oceanem. W poniedziałek widać to było po notowaniach papierów koncernu 3M i jednego z największych w USA lokalnych operatorów telekomunikacyjnych, SBC Communications.

Pierwsza ze spółek poinformowała o wynikach kwartału, które mimo wyraźnego spadku wobec rezultatów zeszłorocznych okazały się minimalnie lepsze od oczekiwań rynku. Inwestorzy docenili to kupując papiery 3M, które były jednymi z najbardziej drożejących akcji notowanych w ramach indeksu Dow Jones.

W odwrotną stronę poszedł handel papierami SBC. Udziały spółki zdecydowanie wyprzedawano po tym, gdy okazało się, że zysk osiągnięty przez telekom jest niższy od prognozowanego. Papiery spółki były najmocniej przecenionym składnikiem Dow Jonesa.

Poprawa nastrojów widoczna była po wycenie akcji producentów chipów. Zdaniem analityków, to właśnie te spółki powinny jako pierwsze odczuć poprawę koniunktury gospodarczej. Dzięki bardzo wyraźnym zwyżkom kursów AMD, Intela, Applied Micro Circuits czy Texas Instruments, branżowy indeks Philadelphia Semiconductor zakończył sesję wyraźnym, blisko 5 proc. wzrostem.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełdy w USA zaczęły tydzień od wzrostów