Giełdy w USA znów pod kreską

WST
21-10-2008, 22:06

Wtorkowe notowania na Wall Street cechowała spora nerwowość. Po słabym otwarciu indeksy szybko odbiły, by równie gwałtownie spaść w ciągu kilku minut poniżej poziomy poniedziałkowego zamknięcia. W drugiej części notowań początkowo sytuacja nieco się poprawiła, jednak finisz był fatalny. Nerwowość graczy spotęgowała informacja o ugodzie banku Lehman. Bardzo zły dzień stał się udziałem spółek z sektora technologicznego.

Ostatecznie wskaźnik DJ IA spadł o 2,5 proc., S&P500 stracił 3,09 proc. zaś Nasdaq Composite opadł o 4,14 proc.

Nowa deklaracja Fed, o kolejnych miliardach dolarów „kroplówki”, tym razem dla rynku pieniężnego, nie wywołała specjalnego entuzjazmu. Uwagę inwestorów przykuwały przede wszystkim  raporty kwartalne spółek. Niestety, wiele z nich potwierdza spowolnienie gospodarcze również już na poziomie samych firm i potęguje obawy o ich przyszłe wyniki finansowe.

W gronie największych blue chipów brylował wzrostem notowań American Express, największy USA wydawca kart płatniczych. Zysk operacyjny w przeliczeniu na akcję okazał się w trzecim kwartale wyższy od prognozowanego przez analityków. Zysk netto spadł mniej niż zakładały projekcje.

Równie dobrze prezentował się konglomerat 3M. Takiego szczęścia nie miał jego rywal, chemiczny gigant Du Pont. Z kolei spadek cen ropy wymusił zniżkę notowań koncernów paliwowych z Chevron i Exxon Mobil na czele.

Złe wiadomości nadeszły również z sektora finansowego. Stratami w trzecim kwartale „pochwaliły” się regionalne banki z Ohio, National City Corp., KeyCorp i Fifth Third Bancorp. Powodem były oczywiście złe długi. To wpłynęło na spadki notowań innych instytucji finansowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Giełdy w USA znów pod kreską