Giełdy w USA znów rosną

Marek Druś
03-11-2005, 00:00

Dzień po spadkach spowodowanych wzrostem stóp procentowych na amerykańskie rynki akcji powrócił popyt. Inwestorzy zostali skuszeni dobrymi wynikami spółek. Udział w poprawie nastrojów miał także dalszy spadek notowań ropy i paliw, do czego przyczyniły się najnowsze dane o stanie ich zapasów w USA. Na zamknięciu notowań na NYMEX kurs baryłki ropy spadł poniżej 60 USD i był najniższy od trzech miesięcy.

Wyraźnie zdrożały akcje Time Warner. Największy na świecie koncern medialny osiągnął w trzecim kwartale lepsze wyniki niż oczekiwano, m.in. dzięki wyraźnej poprawie rezultatów jego sieci kablowej. Inwestorzy zareagowali także na podwyższenie do 12,5 mld USD kwoty przeznaczoną na wykup akcji przez spółkę. Nasdaq osiągnął miesięczne maksimum m.in. dzięki dużemu popytowi na akcje Electronic Arts. Choć zysk największego na świecie producenta gier komputerowych okazał się niższy niż przed rokiem, był jednak wyższy niż oczekiwano. Było też kilka rozczarowań. Spadł wyraźnie kurs Symantec. Producent oprogramowania antywirusowego obniżył prognozę kwartalną. Przecena Guidant wiązała się z obawami, że Johnson&Johnson może wycofać się z przejęcia producenta sprzętu medycznego.

W Europie sesje także kończyły się wzrostami. Najmocniej od roku zdrożały akcje Deutsche Telekom, który zapowiedział dużą redukcję zatrudnienia. Zapowiedział także, że nie zamierza składać kontroferty przejęcia O2. Spowodował w ten sposób dużą przecenę akcji brytyjskiego operatora komórkowego. Wyraźny wzrost rentowności niemieckich papierów skarbowych spowodował spadek notowań spółek użyteczności publicznej, m.in. E.ON.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Giełdy w USA znów rosną