Giełdy w USA znów spadły, ale DJIA utrzymał się powyżej 10.000 pkt.

13-10-2004, 22:08

Amerykańskie giełdy zakończyły środowe notowania spadkami. Inwestorzy realizowali zyski na akcjach spółek surowcowych. Do pogorszenia nastrojów przyczynił się ponowny wzrost cen ropy po jednodniowej, wtorkowej korekcie.

Dow Jones spadł w trakcie sesji poniżej psychologicznej bariery 10,000 pkt. W końcówce sesji udało mu się jednak odrobić część strat i ostatecznie zakończył dzień na poziomie 10,002 pkt., co oznacza 0,74 proc. spadek wobec poprzedniego zamknięcia. Nasdaq tracił na zamknięciu 0,24 proc. i wynosił 1920 pkt.

Rekordowe spadki cen metali na światowych giełdach spowodowane realizacją zysków pociągnęły za sobą wyprzedaż akcji spółek materiałowych. Przez całą środową sesję najmocniej przecenionymi blue chipami ze średniej Dow Jones były Alcoa – potentat rynku aluminium i ExxonMobil, największy na świecie giełdowy koncern naftowy. W przypadku tego ostatniego spadku kursu nie zahamował nawet wzrost ceny baryłki ropy do 53,64 USD z poniżej 52 USD w środę rano w handlu przedsesyjnym.

Wśród spółek branży metalowej, poza akcjami Alcoa staniały papiery m.in. Phelps Dodge, drugiego na świecie producenta miedzi, i Freeport-McMoRan Copper & Gold, właściciela największej na świecie kopalni złota.

Najmocniej drożejącym blue chipem ze średniej Dow Jones był McDonald’s. Największa na świecie sieć fast-food zapowiedziała wyższy niż oczekiwano kwartalny zysk. Inwestorzy docenili to, że spółka zwiększa sprzedaż na amerykańskim rynku już 18 miesięcy z rzędu.

Drugi pod względem wielkości wzrost kursu wśród spółek ze średniej Dow Jones zanotował Intel. Potentat rynku mikroprocesorów przedstawił po wtorkowej sesji wyniki po trzecim kwartalne. Okazały się one zgodne z wcześniej obniżonymi prognozami. W górę poszły kursy innych przedstawicieli branży półprzewodnikowej, przecenianych w trakcie poprzednich sesji. Wzrosła cena papierów m.in. AMD i Texas Instruments.

Wyraźnie zdrożały akcje Yahoo! Największy na świecie internetowy portal przedstawił w trakcie sesji wyniki w trzecim kwartale i ich prognozę na kwartał obecny i cały rok. Choć potwierdziły one jedynie oczekiwania rynku, kurs spółki wyraźnie wzrósł.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Giełdy w USA znów spadły, ale DJIA utrzymał się powyżej 10.000 pkt.