Giełdy wciąż bez rozstrzygnięć

DM TMS
21-12-2009, 11:30

Piątkową sesję giełdy na Wall Street zakończyły na plusach. Indeks Dow Jones wzrósł o 0,2%, S&P 500 o 0,58%, a  technologiczny Nasdaq zyskał 1,45%. Znaczące wzrosty odnotowywały firmy z  sektora technologicznego, po tym jak spółki Oracle oraz Research In Motion zaprezentowały kwartalne wyniki finansowe lepsze od prognoz.

W piątek wypadł tzw. „dzień czterech wiedźm”, czyli sesja, na którą przypada jednoczesne rozliczenie różnych linii instrumentów pochodnych m.in. opcji i kontraktów terminowych. Z tego też względu na rynku obserwować można było zwiększone obroty, które wyniosły blisko 3,16 mld USD, ustanawiając tym samym nowy dzienny rekord na nowojorskiej giełdzie. Akcje banku inwestycyjnego JP Morgan wzrosły o 1,69%, pomimo tego, że znana analityk Meredith Whitney zredukowała prognozy zysków w czwartym kwartale do 45 centów na akcję z 55 centów. Z technicznego punktu widzenia amerykańskie giełdy w dalszym ciągu pozostają w konsolidacji i prawdopodobnie nie zdołają się z niej wybić do końca roku.

Na dzisiejszej sesji azjatyckiej obserwować można było mieszane nastroje wśród inwestorów. Tokijski indeks Nikkei 225 wzrósł o 0,4%, ciągnięty w górę przez spółki technologiczne oraz walory spółek eksportów, które rosły pod wpływem osłabiającego się jena. Wsparciem dla sektora technologicznego okazały się wzrosty amerykańskiego indeksu Nasdaq.

Akcje spółki Mizuho Financial znalazły się pod presja spadkową, oddając część zeszłotygodniowych zysków pod wpływem obaw, że bank ten dokona emisji nowych akcji w celu zwiększenia kapitału.

Dzisiejszą sesję rynki europejskie rozpoczęły od wzrostów m.in. pod wpływem spadku obaw o wprowadzenie surowszych wymogów kapitałowych dla banków. Z tego też względu istotnie na wartości zyskiwały walory banków m.in. HSBC (+1,47%), Barclays (+2,33%). Niemiecki indeks DAX w dalszym ciągu znajduje się w okolicach tegorocznych szczytów, a na wykresie dziennym widoczna jest formacja trójkąta, a kierunek wybicia z niej zdeterminować może jego dalszy ruch.

Michał Fronc
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DM TMS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Giełdy wciąż bez rozstrzygnięć