Giełdy zachodnie szkodzą notowaniom na GPW

12-10-2004, 11:35

Wtorkowe notowania jak na razie toczą się według wczorajszego scenariusza – spory spadek na „dzień dobry” i wyhamowanie przy dolnej granicy luki hossy z początku miesiąca. Znacznie słabsze od naszego są dziś rynki w Europie Zachodniej, tam spadki są około dwukrotnie wyższe.

Pogarsza się sytuacja na giełdach Eurolandu – po niewielkim spadku na otwarciu podaż ciągnie indeksy w dół coraz bardziej. Spadki dochodzą do 1,5 proc. To sprawka drożejącej ropy naftowej, a jakby tego było mało niemiecki indeks koniunktury ZEW spadł do 31,3 pkt, czyli więcej niż oczekiwano (36,5 pkt).

Na naszym rynku niepokój także rośnie, co widać po około 1-proc. spadku i dość wysokich obrotach. W pierwszej godzinie wyniosły około 120 mln zł. Wczoraj fundusze nie dopuściły do głębszego spadku, dziś pewnie też będą się bronić, ale może nie pójść tak łatwo jak w poniedziałek.

Słaby jest wczorajszy bohater – KGHM. Po poprawieniu historycznego maksimum w poniedziałek, następny dzień przynosi około 3-proc. korektę notowań. Lepiej zachowują się PKN Orlen, który korektę przeżywał wczoraj, oraz Telekomunikacja Polska, która zaczyna się podnosić. DM BZ WBK zaleca kupno akcji TP cenę docelową wyznaczając na 18,2 zł. Wciąż słabe są banki.

Kiepski debiut miały PDA spółki FAM – Technika Odlewnicza. Papiery weszły do notowań z 3,5 proc. stratą w stosunku do ceny emisyjnej 17 zł. Można się tego było spodziewać, jako że spółka z Chełmna w ofercie publicznej nie sprzedała wszystkich oferowanych papierów.

Zgodnie z zapowiedziami, Grupa Boryszew podniosła prognozę zysku netto na 2004 r. do 81 mln zł. To 10 proc. więcej niż zakładały wcześniejsze szacunki. Przychody ze sprzedaży grupy kapitałowej mają wynieść 1,33 mld zł. Kurs na GPW nieco zyskuje. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Giełdy zachodnie szkodzą notowaniom na GPW