Gierej o ewentualnym odwołaniu Chalupca

opublikowano: 16-01-2007, 13:23

Były szef rady nadzorczej PKN Orlen Maciej Gierej, pytany o możliwość odwołania Chalupca, powiedział, że zamiany w zarządach przeprowadza się albo za rażące błędy, albo zmienia się koncepcję funkcjonowania firmy.

Były szef rady nadzorczej PKN Orlen Maciej Gierej, pytany o możliwość odwołania prezesa PKN Orlen Igora Chalupca, powiedział we wtorek, że zamiany w zarządach firm przeprowadza się albo "za rażące błędy, albo zmienia się koncepcję funkcjonowania firmy".

Gierej przyznał jednocześnie, że niczego nie wie o zmianie koncepcji funkcjonowania PKN Orlen.

B. szef rady nadzorczej PKN przyznał w rozmowie z PAP, że nie wie dlaczego podjęto decyzję o zmianie na stanowisku szefa PKN Orlen, o czym informuje prasa.

O planowanym przez Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) odwołaniu Igora Chalupca podczas najbliższego, czwartkowego posiedzenia rady nadzorczej PKN Orlen, napisała we wtorek prasa. Według doniesień prasowych, Chalupca miałby zastąpić obecny wiceprezes PKN Orlen ds. audytu i regulacji Piotr Kownacki, wcześniej wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli.

Gierej zwrócił uwagę na sprawę zakupu przez PKN Orlen litewskiej rafinerii Możejki. "Zawsze reprezentowałem pogląd, że +projekt Możejki+ jest na +przymusie+, tzn. że albo to zrobimy, albo w dłuższej perspektywie, spółki PKN Orlen nie będzie" - powiedział Gierej. "Moim zdaniem +projekt Możejki+ nie jest zakończony, mamy za sobą dopiero pierwszy etap. Teraz należy usiąść z wielkimi tego świata i się z nimi poukładać" - powiedział Gierej.

Na przełomie maja i czerwca 2006 roku płocki koncern zawarł ostatecznie umowy kupna akcji litewskiej rafinerii z Yukos International UK B.V. - 53,70 proc. za kwotę 1,49 mld USD oraz z rządem Litwy - 30,66 proc. za sumę ponad 852 mln USD. Obie transakcje zostały sfinalizowane w połowie grudnia 2006 roku. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane