Giertych apeluje do PiS o podpisanie wniosku o TS dla Balcerowicza

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-03-2006, 20:10

Lider LPR Roman Giertych zaapelował w piątek do polityków PiS, by podpisali się pod wnioskiem o postawienie szefa Narodowego Banku Polskiego Leszka Balcerowicza przed Trybunałem Stanu.

Lider LPR Roman Giertych zaapelował w piątek do polityków PiS, by podpisali się pod wnioskiem o postawienie szefa Narodowego Banku Polskiego Leszka Balcerowicza przed Trybunałem Stanu.

    LPR chce, by Balcerowicz stanął przed Trybunałem Stanu, bo uważa, że naruszył on prawo, wykluczając w środę wiceministra finansów Cezarego Mecha z posiedzenia Komisji Nadzoru Bankowego.

    Szef klubu PiS Przemysław Gosiewski powiedział w piątek dziennikarzom, że przed podjęciem decyzji jego klub musi zapoznać się z uzasadnieniem wniosku.

    Postępowanie Balcerowicza Gosiewski ocenił jako "skandaliczne". Zastrzegł jednak, że nie jest przekonany, czy jedno "wydarzenie tego typu" jest podstawą do postawienia go przed Trybunałem Stanu. Dodał, że klub przeanalizuje uzasadnienie, które zapewne będzie szersze i wtedy podejmie decyzję.

    Na środowym posiedzeniu KNB zajmowała się wnioskiem UniCredito o zgodę na wykonywanie prawa głosu z akcji BPH. Zgoda na wykonywanie prawa głosu jest niezbędna, by UniCredito mogło złożyć następny wniosek - o zgodę na połączenie Pekao SA i BPH. Na tę fuzję nie chce się zgodzić polski rząd. Przeciwne są jej też m.in. PiS i LPR.

    "Liczymy na to, że taki wniosek (o postawienie Balcerowicza przed TS) zostanie przyjęty. Oczywiście bez poparcia PiS to jest niemożliwe - to jest oczywiste" -  powiedział Giertych w piątek dziennikarzom.

    Wstępny wniosek o postawienie przed TS musi zostać podpisany przez co najmniej 115 posłów. Następnie - zgodnie z procedurą - wniosek taki marszałek Sejmu kieruje do Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej.

    Komisja przeprowadza postępowanie, stosując przepisy Kodeksu postępowania karnego. Później Komisja przedstawia Sejmowi sprawozdanie z przeprowadzonego postępowania wraz z wnioskiem o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej lub umorzenie postępowania w sprawie.

    Giertych podkreślił, że LPR apeluje do PiS o podpisanie się pod wnioskiem, bo jest to - według niego - "jedyna szansa" na zablokowanie fuzji banków BPH i PKO SA. "Jeżeli PiS tego nie zrobi, to będziemy uważali, że marnujemy okazję" - stwierdził lider Ligi.

    Poinformował też, że uzasadnienie wniosku o TS dla Balcerowicza rozszerzane jest obecnie o kwestie, którymi ma zająć się komisja śledcza do zbadania działania Komisji Nadzoru Bankowego przy prywatyzacji i przejmowaniu banków, ze szczególnym uwzględnieniem Banku Śląskiego.

    Jest to jedna z kilku komisji śledczych, których utworzenie uzgodnili w czwartek liderzy PiS, Samoobrony i LPR na spotkaniu Rady Sygnatariuszy "paktu stabilizacyjnego".

     Projekt uchwały o powołaniu takiej komisji ma - według Giertycha - jeszcze w piątek zostać złożony w Sejmie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane