Giertych: Nie ma jeszcze terminu spotkania ws. prywatyzacji Unipetrolu

Polska Agencja Prasowa SA
25-01-2006, 15:29

Lider LPR Roman Giertych poinformował w środę PAP, że nie ma jeszcze ustalonego terminu jego spotkania z komisją śledczą czeskiego parlamentu w sprawie prywatyzacji Unipetrolu. Jak podkreślił, musi się porozumieć z tej sprawie z ministrem-koordynatorem służb specjalnych Zbigniewem Wassermannem.

Lider LPR Roman Giertych poinformował w środę PAP, że nie ma jeszcze ustalonego terminu jego spotkania z komisją śledczą czeskiego parlamentu w sprawie prywatyzacji Unipetrolu. Jak podkreślił, musi się porozumieć z tej sprawie z ministrem-koordynatorem służb specjalnych Zbigniewem Wassermannem.

Środowa "Rzeczpospolita" napisała, że lider LPR oraz Wassermann mają "zeznawać przed czeską komisją śledczą w sprawie prywatyzacji Unipetrolu przez PKN Orlen". 

"Dostałem zaproszenie od Czechów, by podzielić się z nimi doświadczeniami i wiedzą z prac naszej orlenowskiej komisji śledczej" - powiedział Giertych "Rz".

W rozmowie z PAP dodał, że przedmiotem jego rozmowy z czeskimi parlamentarzystami mogą być tematy związane z ujawnieniem tajemnicy państwowej. "Musimy więc być zwolnieni (z Wassermannem) z tajemnicy państwowej" - zaznaczył.

Jak powiedział PAP polityk LPR, jest propozycja, aby to spotkanie odbyło się w Warszawie.

Sprawa Unipetrolu została nagłośniona na początku września 2005 roku. Z relacji polskich i czeskich mediów wynikało, że poprzednie kierownictwo Orlenu, który kupił większościowe udziały w Unipetrolu, musiało, aby wygrać przetarg prywatyzacyjny, zawrzeć niekorzystne umowy z czeską firmą Agrofert o odsprzedaży jej za zaniżone ceny udziałów w najbardziej rentownych spółkach holdingu. O udział w prywatyzacji Unipetrolu zabiegała także spółka Seta, która zamiast Agrofertu chciała być partnerem PKN Orlen. W imieniu Sety występował polski lobbysta Jacek Spyra.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Giertych: Nie ma jeszcze terminu spotkania ws. prywatyzacji Unipetrolu