Giertych: Polska powinna rozważyć zawieszenie składek do UE

(Marek Druś)
06-12-2005, 12:34

Lider LPR Roman Giertych uważa, że w związku z brytyjską propozycją budżetu UE, Polska powinna rozważyć zawieszenie wpłacania składek do kasy Unii Europejskiej.

Lider LPR Roman Giertych uważa, że w związku z brytyjską propozycją budżetu UE, Polska powinna rozważyć zawieszenie wpłacania składek do kasy Unii Europejskiej.

Na wtorkowej konferencji prasowej polityk Ligi przekonywał, że po deklaracjach Wielkiej Brytanii członkowstwo w Unii "zaczyna się Polsce nie opłacać". "Bez zdecydowanych kroków, jak groźba zawieszenia składek, czyli praktycznie zawieszenia członkostwa, Unia nie ugnie się przed polskimi żądaniami" - uważa.

Zgodnie z brytyjską propozycją, Polska w nowym, siedmioletnim budżecie UE otrzymałaby 56 miliardów euro w ramach funduszy strukturalnych i spójności. Luksemburczycy, którzy przewodniczyli UE w I półroczu, proponowali 61,6 mld euro.

Według Giertycha, wstrzymanie wpłat do budżetu UE "musi wisieć jako groźba, jeśli Unia ma z nami poważnie rozmawiać". "Polska jest w praktyce płatnikiem netto, Unia nie broni nas przez embargiem rosyjskim, w Parlamencie Europejskim nie można propagować obrony życia, i jeszcze mamy być krajem, który dopłaca do Wielkiej Brytanii, do dróg francuskich, rolnictwa niemieckiego" - mówił uzasadniając swoją propozycję.

"Jeśli rząd nie postawi twardych warunków czasowego zawieszenia płatności do budżetu UE, nic nie wynegocjujemy. Skończy się na całkowitym blamażu - albo zostanie przyjęty budżet niekorzystny dla Polski, albo będzie prowizorium budżetowe, także bardzo dla nas niekorzystne" - podkreślił.

Zdaniem polityka LPR, polski rząd na najbliższym szczycie UE powinien powiedzieć: "albo będziemy współpracować zgodnie z zasadami solidaryzmu, które obowiązywały w Unii, albo za taką grę dziękujemy i poczekamy co będzie dalej". "Jeśli Unia ma iść w stronę polityki solidaryzmu narodowego, to niech pójdzie, ale jeśli mamy twardą grę interesów, to zacznijmy wreszcie twardo grać - nie ma powody byśmy ustępowali" - zaznaczył.

Giertych nie obawia się konsekwencji, jakie mogą czekać Polskę, gdy nie będzie płaciła składek. "Każdy traktat musi być przestrzegany przez obydwie strony. To, co zrobiła Unia w sprawie rosyjskiej, oznacza złamanie tego traktatu i istnieją podstawy do domagania się odszkodowania" - uważa.

Według Giertycha, PiS znajduje się obecnie w kłopotliwej sytuacji, bo poparło Traktat Akcesyjny. "Teraz jest czas na to, by wycofać się ze swoich błędów i powiedzieć to publicznie - o to również apelujemy" - mówił

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Giertych: Polska powinna rozważyć zawieszenie składek do UE