Giertych: Polska powinna wybudować port, by przyjmować gaz

Polska Agencja Prasowa SA
02-01-2006, 15:04

Według lidera LPR Romana Giertycha, aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju, Polska powinna wybudować port, który byłby w stanie przyjmować skroplony gaz.

Według lidera LPR Romana Giertycha, aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju, Polska powinna wybudować port, który byłby w stanie przyjmować skroplony gaz.

    Giertych uważa bowiem, że w momencie uruchomienia gazociągu po dnie Bałtyku na podobny szantaż jak obecnie Ukraina, której rosyjska strona odcięła dostawy gazu, może być narażona Polska. Gazociągiem Północnym ma być tłoczony gaz z Rosji do Niemiec. Porozumienie w tej sprawie podpisano we wrześniu zeszłego roku. Polska była temu przeciwna. 

    W niedzielę rosyjski Gazprom wstrzymał dostawy gazu na Ukrainę, która nie przyjęła warunków finansowych koncernu. Operacja ta grozi zakłóceniami w dostawach rosyjskiego gazu do Europy Zachodniej.

    Według polityka LPR, Polska powinna obecnie maksymalnie pomóc Ukrainie - jeśli to jest możliwe - uzyskać dostawy gazu z innych kierunków. "Powinniśmy maksymalnie wesprzeć naszego wschodniego sąsiada w walce o suwerenność" - dodał.

    Konflikt między Rosją a Ukrainą narastał od kilku tygodni. Strona rosyjska chciała podnieść cenę gazu, a Ukraina negocjowała, by podwyżkę z 50 do 230 dolarów za 1000 metrów sześciennych rosyjskiego gazu rozłożyć na dłuższy czas. Strony nie doszły jednak do porozumienia i Moskwa w niedzielę rozpoczęła procedury obniżania ciśnienia w gazociągach transportujących gaz na Ukrainę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Giertych: Polska powinna wybudować port, by przyjmować gaz