Giganci chcą budować w Zawoi

ANP
20-06-2012, 00:00

Strabag, Warbud i Pol-Aqua ubiegają się o oświatową inwestycję w formule PPP.

Władze Zawoi są bliżej realizacji pionierskiego projektu w partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP). Samorządowi marzy się budowa i modernizacja szkół.

— Trafiliśmy na dobry moment, bo budownictwo przeżywa kryzys i tego typu postępowania stają się interesujące dla firm. Zainteresowanie było bardzo duże. Ostatecznie zgłosiły się trzy podmioty — mówi Tadeusz Chowaniak, wójt gminy Zawoja.

W ubiegłym tygodniu wpłynęły oferty od Strabaga, Warbudu i konsorcjum z udziałemgiełdowej Pol-Aquy oraz jej właściciela — hiszpańskiego Dragadosa. Samorząd chce, by prywatny partner zrealizował cztery inwestycje: zbudował szkołę z basenem w Zawoi Centrum (co pozwoli na zamknięcie pięciu z ośmiu szkół), rozbudował szkoły w Skawicy Centrum i Zawoi Masorne oraz zmodernizował placówkę w Zawoi Wilcznej. Wartość inwestycji oszacowano na 32 mln zł. Gmina liczy, że ograniczy wydatki na szkolnictwo, bo nowa infrastruktura będzie lepiej dostosowana do potrzeb społeczności.

— To, co zaoszczędzimy na zamkniętych szkołach, pozwoli nam na uiszczanie opłaty na rzecz partnera prywatnego.

To kilka milionów złotych, które teraz co roku kosztuje nas utrzymanie szkół — mówi Tadeusz Chowaniak.

— Taki pomysł mógłby być interesujący np. dla Warszawy. Jej szkoły są położone w atrakcyjnych miejscach, a liczba uczniów się zmniejsza, bo ludzie uciekają z centrów. Miasto mogłoby skoncentrować kilka szkół w jednym miejscu i zwolnić grunty — podpowiada Krzysztof Łyszyk, adwokat z kancelarii Kurzyński Kosiński Łyszyk & Wspólnicy. Kacper Kozłowski z firmy doradczej Investment Support dodaje, że kluczowe dla powodzenia projektu w Zawoi będą właśnie kwestie demograficzne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Giganci chcą budować w Zawoi