Giganci walczą o względy szkolnictwa wyższego

Mariusz Zielke
opublikowano: 09-08-2005, 00:00

Pięć firm zabiega o wart 70 mln zł kontrakt na informatyzację czterech uczelni. Czy dla sektora IT otwiera się kolejny duży rynek?

Politechnika Warszawska oraz uniwersytety: Jagielloński, Śląski i Marii Curie-Skłodowskiej kupują wspólnie system informatyczny. Przetarg na wdrożenie wkracza w decydującą fazę, a szanse na zarobek ma trzech oferentów: Computerland (CL), Oracle oraz Siemens w konsorcjum z SAP i Prokomem. Na początek do wzięcia jest około 70 mln zł, ale ta kwota może wzrosnąć, bowiem projektowi uważnie przygląda się kilkanaście innych ośrodków akademickich. Ponadto uczelnie można namówić na dodatkowe systemy poboczne.

— Wiemy, że przetarg jest uważnie obserwowany przez inne uczelnie. Zresztą początkowo w rozmowach na temat wspólnych zakupów uczestniczyło 40 dyrektorów administracyjnych uczelni, a wstępne zainteresowanie przetargiem deklarowało kilkunastu (według informacji „PB” 14-17 uczelni). Ostatecznie zostało czterech — mówi Anna Poreda odpowiedzialna za kontakty z oferentami na Politechnice Warszawskiej, która zainicjowała projekt.

Zagrania konkurencyjne

Doświadczenia mogą więc zaowocować kolejnymi kontraktami.

— Poza całkiem sporym zarobkiem i długoletnimi klientami można uzyskać bardzo cenne referencje liczące się nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Każda firma chciałaby się pochwalić wdrożeniem systemów centralnych na Uniwersytecie Jagiellońskim czy Politechnice Warszawskiej — mówi osoba zbliżona do jednego z oferentów, która ze względu na toczące się postępowanie przetargowe nie może wypowiadać się oficjalnie.

Dodatkowym smaczkiem jest rywalizacja dwóch największych polskich firm IT (Prokomu i Computerlandu) oraz gigantów światowych (Oracle i SAP — dostawców systemów wspomagających zarządzanie).

— To walka o prestiż. Nabiera ona dodatkowego znaczenia w kontekście obecnej wojny pomiędzy Oracle i SAP na świecie — komentuje jeden z analityków rynku.

Oczekiwania a realia

W tym przetargu CL związał się z Oracle, a SAP reprezentuje Siemens z Prokomem. To ostatnie konsorcjum wygrywa ceną — zaproponowało 66 mln zł za wdrożenie. Oracle żąda nieco więcej — 72 mln zł. To i tak dużo, ponieważ uczelnie szacowały, że zapłacą łącznie tylko 35 mln zł. Tym bardziej dziwi oferta CL, który ocenił wartość swoich prac na… 170 mln zł. Cena podejrzanie wysoka, stąd spekulacje, że CL świadomie zrezygnował z walki, by podnieść szanse teoretycznie konkurencyjnej oferty samego Oracle.

— Przy takim rozrzucie cen: 170 mln zł do 70 mln zł, różnica pomiędzy ofertą samego Oracle (72 mln zł) a Siemensa (66 mln zł) wydaje się niewielka i w ogólnej ocenie może zostać zniwelowana — uważa nasz rozmówca.

Nie udało się nam uzyskać szczegółowej informacji na temat kryteriów oceny. Poza ceną rolę gra jeszcze 6 czynników: w tym funkcjonalność systemu i doświadczenie oferujących.

Powodzeniu projektu zagraża wspomniana rozbieżność pomiędzy oczekiwaniami cenowymi oferentów a uczelni.

— Wynika ona głównie z wymaganego okresu serwisowania systemu — 10 lat. Gdyby był krótszy — 2 do 3 lat, ceny mogłyby być znacznie niższe. Przy tak dużym i ryzykownym projekcie firmy nie są w stanie zaproponować niższych cen. Więc jeśli projekt ma zostać wdrożony, uczelnie muszą przeznaczyć dodatkowe środki albo skrócić wymagany okres serwisowania — mówi osoba zbliżona do projektu.

Skoro przetarg trwa, zamawiający będą starali się prawdopodobnie doprowadzić do podpisania umowy. Według informacji „PB” uczelnie liczą na uzyskanie dodatkowych środków m.in. z funduszy unijnych. Przetarg powinien zakończyć się w tym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giganci walczą o względy szkolnictwa wyższego