Gigant nie chce szczodrości dla szefów

BlackRock, który jest inwestorem niemal wszystkich spółek z FTSE 100 i FTSE 250 wezwał ich władze, aby przestały wypłacać nadmiernie wysokie pakiety wynagrodzeń szefom.

Największy na świecie zarządzający pieniędzmi zapowiedział, że będzie godził się na wzrost wynagrodzeń członków rad dyrektorów jeśli jednocześnie będą podwyższane wynagrodzenia pracowników spółek. BlackRock straszy, że jeśli jego postulat zostanie zignorowany, będzie sprzeciwiał się reelekcji takich członków rad dyrektorów.

Giełda w Londynie (LSE - London Stock Exchange)
Zobacz więcej

Giełda w Londynie (LSE - London Stock Exchange)

Bloomberg

- Tam gdzie zauważymy, że wynagrodzenie zarządu nie jest powiązane z najlepszym interesem długoterminowym akcjonariuszy, uwzględnimy to w naszej decyzji o głosowaniu w sprawie reelekcji członków komitetu wynagrodzeń – ogłosił BlackRock. 

Podkreślił, że pakiet wynagrodzeń szefów powinien być „silnie powiązany” z „trwałymi zwrotami” osiąganymi w długim terminie.

BlackRock uważa, że szefowie odchodzący ze spółki nie powinni dostawać pakietu świadczeń w ramach odprawy jeśli powodem opuszczenia stanowiska jest ich zwolnienie, przejście na emeryturę lub decyzja o odejściu.

Mediana wynagrodzeń prezesów spółek z FTSE 100 wynosi obecnie 4,3 mln GBP (21,3 mln zł) i jest 140-krotnie wyższa od średniego wynagrodzenia pracownika.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Gigant nie chce szczodrości dla szefów