Gigant powalczy o 60 mld zł

Eugeniusz Twaróg
opublikowano: 16-04-2010, 06:32

Drugi na amerykańskim rynku spec od  szybkich pożyczek rozkręca się w Polsce. Moment na ekspansję Dollar Finanscial jest optymalny. Rząd cywilizuje ogromny rynek szybkich pożyczek.

Dollar Financial Group, spółka notowana na Nasdaq wychodzi z ukrycia. W czerwcu ubiegłego roku Amerykanie kupili 75 proc. akcji Optima, gdańskiej spółki specjalizującej się w szybkich pożyczkach, z opcją przejęcia reszty udziałów w ciągu trzech lat. Transakcja przeszła bez echa, bo też nie był to wielki "deal". DFG zapłaciła udziałowcom 5,4 mln USD w gotowce oraz spłaciła 6,3 mln USD długu. Dla Amerykanów sprawa była jednak bardzo ważna. "Polska znajduje się w czołówce najszybciej rozwijających się krajów regionu i ma 38 mln mieszkańców ze znaczącym odsetkiem osób, które nie są obsługiwane przez sektor bankowy" — napisali w komunikacie przesłanym inwestorom.

Optima na razie działa tylko w północnej Polsce, ale jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, przygotowuje się do ekspansji na cały kraj. Nie został jeszcze określony model biznesowy: czy nadal, jak obecnie, będzie pożyczać pieniądze w domu klienta, czy też, wzorem amerykańskiego inwestora, zbuduje sieć oddziałów, w których będzie obsługiwać pożyczkobiorców. Jasny jest natomiast cel — walka o pierwsze miejsce w Polsce.

Więcej w piątkowym Pulsie Biznesu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu