Czytasz dzięki

Gilead chce dostarczyć więcej remdesiviru

opublikowano: 09-07-2020, 10:54

Koncern Gilead Sciences zamierza jesienią dostarczyć do Niemiec i Europy więcej środka przeciwwirusowego remdesivir. Na podstawie wskaźnika infekcji zadecyduje ile każdy kraj otrzyma tego środka, donosi Reuters.

Amerykański producent leków może zwiększyć swoją miesięczną produkcję z obecnie 190 tys. cykli leczenia do 2 mln w grudniu.

Centrala Gilead Sciences w Foster City, Kalifornia, USA
Zobacz więcej

Centrala Gilead Sciences w Foster City, Kalifornia, USA Fot. Frederic Neema/Laif/Forum

Szefowa niemieckiego oddziału Gilead prowadzi już rozmowy z niemieckim rządem na temat zwiększenia dostaw.

Niemcy mają tylko kilkaset dawek remdesiwiru i wezwały Gilead do zwiększenia produkcji leku, który jest jedynym środkiem, któremu Unia Europejska przyznała warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu u pacjentów z Covid-19.

Koncern jest krytykowany za swoją wcześniejszą decyzję o przeznaczeniu prawie całości dostaw remdesiviru do Stanów Zjednoczonych w ciągu najbliższych trzech miesięcy oraz za cenę 2,340 USD za pacjenta ustalonej dla bogatszych krajów. 

W tym drugim przypadku koncern tłumaczy się, że zwiększenie produkcji kosztować go będzie wstępnie 1 mld USD w tym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane