Gilowska: Cykl podwyżek stóp proc. jest już zakończony

ISB
21-09-2007, 11:14

Cykl podwyżek stóp procentowych w Polsce należy uznać już za zakończony. Można już zacząć zastanawiać się nad terminem rozpoczęcia luzowania polityki pieniężnej, wynika z piątkowych wypowiedzi wicepremier i minister finansów Zyty Gilowskiej.

"Wyrażam nadzieję, że RPP nie będzie już nawet mówiła o podwyżce podstawowych stóp procentowych, ponieważ tego rodzaju wypowiedzi kreują w Polsce oczekiwania inflacyjne, a mamy do czynienia z bardzo dobrym, zrównoważonym układem parametrów makroekonomicznych i nie potrzeba żadnych ingerencji, zwłaszcza że główna stopa jest na tym samym poziomie, co w USA" - powiedziała Gilowska dziennikarzom.

"Ruch w dół jest dla ministra finansów zawsze bardzo korzystny, ale w obecnej sytuacji lepiej jest poczekać i poobserwować - tym bardziej, że gospodarka jest w równowadze" - dodała wicepremier.

Po trzech tegorocznych podwyżkach - każdorazowo o 25 pb - podstawowa stopa referencyjna wynosi obecnie 4,75% - tyle samo, co podstawowa stopa w USA po obniżce o 50 pb w tym tygodniu.

Analitycy oczekują, że jeszcze w tym roku - najwcześniej w październiku - nastąpi kolejna podwyżka stóp procentowych w Polsce, a większość z nich spodziewa się, że cykl zacieśniania polityki pieniężnej będzie kontynuowany także w 2008 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gilowska: Cykl podwyżek stóp proc. jest już zakończony