Gilowska: MF łagodzi przepisy o unikaniu podwójnego opodatkowania

Polska Agencja Prasowa SA
24-03-2006, 17:54

Wicepremier Zyta Gilowska zapowiedziała w piątek, że w projekcie zmian podatkowych znajdzie się rozwiązanie łagodzące dotkliwość obecnych przepisów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska zapowiedziała w piątek, że w projekcie zmian podatkowych,jaki przedstawi rząd w przyszłym tygodniu, znajdzie się rozwiązanie "radykalnie łagodzące dotkliwość obowiązujących obecnie przepisów o unikaniu podwójnego opodatkowania".

    "Pragnę uspokoić wszystkich Polaków pracujących za granicą, a szczególnie w Wielkiej Brytanii" - powiedziała Gilowska dziennikarzom na pokładzie samolotu, którym polska delegacja wróciła w piątek ze szczytu UE.

    Wicepremier podkreśliła, że choć z Wielką Brytanią "obowiązuje nas umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, którą negocjujemy i to potrwa prawdopodobnie do końca tego roku", to "obowiązujące obecnie przepisy dają pewne pole manewru do zmiany stanu rzeczy bez oczekiwania na zmiany w umowie międzypaństwowej".

    Jak wyjaśniła, chodzi o art. 21, ust. 1, pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który został zmieniony w październiku 2003 roku. "Chodzi o możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu krotności diet służbowych przez wszystkie osoby legalnie pracujące za granicą" - tłumaczyła.

    Gilowska podkreśliła, że w przygotowywanym przez jej resort pakiecie zmian w ustawach podatkowych, które zostaną przedstawione w przyszłym tygodniu, rząd przywróci poprzednie brzmienie tego przepisu. Zaznaczyła, że oznacza to "brak ograniczenia w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów liczby diet do 30 (rocznie-PAP)".

    Według niej, w ten sposób Polacy pracujący np. w Wielkiej Brytanii "będą mogli zaliczać do kosztów uzyskania przychodów kwotę około 30 funtów brytyjskich dziennie, więc około 900 funtów miesięcznie".

    Wicepremier zaznaczyła, że rząd chce, by pakiet ten wszedł w życie z początkiem 2007 roku, ale "z możliwością stosowania niektórych przepisów do rozliczeń za rok 2006". Zmiana, o której powiedziała Gilowska, znajduje się już w rządowym pakiecie. Oceniła, że "skutki dla budżetu państwa (proponowanej zmiany) mogą być poważne"

    Gilowska zadeklarowała też przegląd "pozostałych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, ponieważ każdorazowo umowy te regulują nieco inaczej sytuację naszych obywateli pracujących za granicą".

    "Wszystko co może szybko zrobić rząd, to wprowadzić zmiany do ustaw wprowadzających zmiany do ustaw opodatkowujących dochody osobiste" - powiedziała. Wicepremier oceniła, że "proponowana przez rząd zmiana będzie satysfakcjonująca dla wszystkich zainteresowanych, którzy podejmują legalnie pracę za granicą".

    W piątek lider PO Donald Tusk poinformował na konferencji prasowej, że PO podjęła w sprawie podwójnego opodatkowania Polaków pracujących za granicą, inicjatywę legislacyjną, "aby ci wszyscy, którzy chcą wrócić do Polski z zarobionymi pieniędzmi, nie musieli płacić po raz drugi podatku".

    "Przygotowaliśmy własny projekt zmiany Ordynacji podatkowej, wprowadzający zmianę w jednym artykule. Jest to zmiana polegająca na tym, że Sejm chce dać kompetencje ministrowi finansów, by w przypadku osób pracujących za granicą, minister finansów mógł zaniechać poboru podatku w Polsce, kiedy oni wracają" - wyjaśnił Zbigniew Chlebowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gilowska: MF łagodzi przepisy o unikaniu podwójnego opodatkowania