Gilowska: Ministerstwo pracuje pełną parą

Polska Agencja Prasowa SA
08-02-2006, 11:55

Ministerstwo finansów pracuje pełną parą w pięciu dziedzinach: nad budżetem, organizacją aparatu skarbowego, współpracą w ramach UE, podatkami i systemem finansów publicznych - powiedziała wicepremier Zyta Gilowska w środę na otwartym posiedzeniu rządu.

Ministerstwo finansów pracuje pełną parą w pięciu dziedzinach: nad budżetem, organizacją aparatu skarbowego, współpracą w ramach UE, podatkami i systemem finansów publicznych - powiedziała wicepremier Zyta Gilowska w środę na otwartym posiedzeniu rządu.

Przypomniała, że prace nad budżetem są już prawie zakończone (ustawa budżetowa po poprawkach Senatu wróci do Sejmu, a potem zostanie przekazana do podpisu prezydenta-PAP). Zapewniła, że mimo uchwalenia przez Sejm ustaw zwiększających wydatki socjalne (podwójne becikowe, zwiększenie świadczeń socjalnych dla rolników-PAP) "budżet trzyma się kotwicy budżetowej".

Poinformowała, że został zreorganizowany wywiad skarbowy i podporządkowany kontroli skarbowej. "Trwa konsolidacja tak, żeby powstała policja finansowa, bardzo ważna z punktu widzenia skuteczności poboru podatków" - powiedziała.

W kwestii współpracy z UE rząd przedstawiał aktualizację programu konwergencji (program obniżenia deficytu finansów publicznych, w celu wejścia do strefy euro-PAP). "Mamy też gwarancję co do możliwości elastycznego traktowania terminu budownictwa socjalnego" - zapowiedziała.

Są już gotowe założenia do ustaw podatkowych, które wprowadzą 300 większych zmian w systemie podatkowym. Pierwszy pakiet będzie przedstawiony w najbliższą sobotę.

Jest gotowa robocza wersja ustawy o finansach publicznych, której celem jest przejrzystość i konsolidacja finansów.

"Projekty ustaw, o których mówię, opuszczą ministerstwo w marcu tego roku; stanowią konieczny grunt do przełomu w finansach publicznych" - zaznaczyła.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gilowska: Ministerstwo pracuje pełną parą