Gilowska: nie ma konfliktu ws. środków na skup trzody chlewnej

opublikowano: 29-01-2007, 09:14

Andrzej Lepper wymienił Zytę Gilowską jako tą osobę w rządzie, która ma wątpliwości w sprawie interwencyjnego skupu trzody chlewnej, choć za takim rozwiązaniem miał opowiedzieć się także premier.

Minister finansów Zyta Gilowska zaprzeczyła istnieniu konfliktu między nią, a Andrzejem Lepperem w sprawie dodatkowych środków na interwencyjny skup trzody chlewnej. Minister rolnictwa wymienił Zytę Gilowską jako tę osobę w rządzie, która ma wątpliwości w tej sprawie, mimo iż za interwencyjnym skupem jest także premier. Andrzej Lepper zagroził, że Samoobrona wyjdzie z rządu jeśli rząd w tym tygodniu nie zgodzi się na uruchomienie dodatkowego skupu żywca.

Wicepremier, minister Gilowska powiedziała w radiowej Trójce, że te kwestie są szczegółowo regulowane przez ustawodawstwo europejskie. Przypomniała też, że budżet został już przyjęty przez parlament i skierowany do podpisu prezydenta. Zyta Gilowska zastrzegła, że być może w ramach budżetu resortu rolnictwa minister Lepper wygospodaruje stosowne kwoty, ale może się poruszać jedynie w ramach ustawy budżetowej.

Zyta Gilowska zapowiedziała też, że projekt reformy finansów zostanie do końca marca skierowany przez rząd do uzgodnień międzyresortowych. Wyraziła nadzieję, że sejm zdoła uchwalić ustawę jeszcze przed wakacyjną przerwą, czyli do końca lipca.

"Chciałabym, żeby minister finansów miał możliwość zastosowania nowych przepisów do układania przyszłorocznego budżetu" - powiedziała minister Gilowska. I dodała, że po wejściu nowych przepisów w życie zdecydowanej zmianie ulegnie struktura finansów publicznych.

Powinny zniknąć zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze, ponieważ - zdaniem wicepremier Gilowskiej - to wynalazek czasów stalinizmu. Agencje i fundusze zostaną podzielone na trzy grupy - część z nich zostanie, ale będzie miała zmieniony status, a część zostanie zlikwidowana. Pozostałe zostaną bez zmian przekształcone w jednostki budżetowe.


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane