Gilowska o Skrzypku w NBP i Marcinkiewiczu w PKO BP

opublikowano: 16-01-2007, 09:28

Minister finansów uważa, że Sławomir Skrzypek na stanowisku prezesa NBP to "całkiem niezła nominacja". Przyznała, że nie jest pewna, czy Kazimierz Marcinkiewicz ma wystarczające kwalifikacje, by stanąć na czele banku PKO BP.

Wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska powiedziała, że Sławomir Skrzypek na stanowisku prezesa NBP to "całkiem niezła nominacja". Pytana o to, czy według niej Kazimierz Marcinkiewicz poradzi sobie w banku PKO BP, przyznała, że nie jest tego pewna.

Zyta Gilowska zapewniła we wtorek w RMF FM, że Sławomir Skrzypek ma bardzo duże kompetencje menedżerskie, a to jest - jak mówiła - najważniejsze w pełnieniu funkcji prezesa NBP.

"Wbrew pozorom prezes NBP to nie jest człowiek, który wpada w głęboki namysł, po pół roku się budzi i stwierdza: +Moim zdaniem stopy powinny być takie to, a takie+, dlatego, że ma Radę Polityki Pieniężnej i praktycznie jednoosobowo decyzji nie podejmuje. Natomiast to jest olbrzymia struktura, którą trzeba sensownie zarządzać" - powiedziała Gilowska. Wyraziła również przekonanie, że, jeśli chodzi o wiedzę z zakresu bankowości, "tyle wiedzy, ile trzeba, żeby podjąć dialog z Radą Polityki Pieniężnej, to pan Skrzypek będzie miał".

Gilowska przyznała, że nie jest pewna, czy Kazimierz Marcinkiewicz ma wystarczające kwalifikacje, by stanąć na czele banku PKO BP. "Uważam, że pan Kazimierz Marcinkiewicz ma wyjątkowe kwalifikacje organizacyjne, menedżerskie. Czy są to kwalifikacje wystarczające, żeby kierować tak wielkim bankiem komercyjnym, można mieć wątpliwości i nad tymi wątpliwościami się zastanawiam" - powiedziała Gilowska. Minister finansów zaznaczyła, że mało zna bank PKO BP i nie wie, jakiego rodzaju problemy czekają na prezesa, ale przypuszcza, że bardzo duże i nie wie, czy były premier sobie z nimi poradzi.

Kazimierz Marcinkiewicz zapowiadał zgłoszenie w konkursie swojej kandydatury na szefa banku PKO BP. Obecnie jest doradcą p.o. prezesa PKO BP. Od czerwca ubiegłego roku obowiązki prezesa pełnił obecny prezes NBP Sławomir Skrzypek. Skrzypek złożył rezygnację po wyborze na szefa banku centralnego, 10 stycznia. We wtorek mija termin składania ofert przez kandydatów na prezesa PKO BP i dwóch wiceprezesów banku.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane