Gilowska: Tworzenie budżetu zadaniowego potrwa kilka lat

Internet Securities
opublikowano: 07-03-2006, 09:26

Tworzenie budżetu zadaniowego wymaga zastosowania nieznanych w Polsce metodologii, dlatego proces ten potrwa kilka lat, a w 2007 roku możliwe będzie wprowadzanie tej metody np. w dziale budowy i modernizacji dróg, zapowiedziała we wtorek wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska.

Tworzenie budżetu zadaniowego wymaga zastosowania nieznanych w Polsce metodologii, dlatego proces ten potrwa kilka lat, a w 2007 roku możliwe będzie wprowadzanie tej metody np. w dziale budowy i modernizacji dróg, zapowiedziała we wtorek wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska.

„Teraz państwo wydaje pieniądze nie na konkretne zadania, tylko na urzędy i ogólne cele. Jeśli państwo chce wesprzeć nauczanie, to przekazuje więcej środków na oświatę i przestaje się tym interesować. A po jakimś czasie dziwi się, że nie ma istotnych efektów edukacyjnych, chociaż pieniędzy było więcej” – powiedziała Gilowska w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”.

„Otóż zasadą budżetu zadaniowego jest ścisłe wiązanie nakładów z efektami oraz zmuszanie dysponentów środków publicznych do starannego rozliczania z efektów, a nie z wydatków” – dodała wicepremier.

Przyznała jednak, że budżetowanie zadaniowe wymaga bardzo zaawansowanej metodologii, nieznanej w polskim systemie budżetowym.

„Konstrukcja budżetu zadaniowego zajęła samorządom dużych polskich miast trzy-cztery lata i pełnych efektów jeszcze nigdzie nie dała. Na początek, w budżecie na 2007 rok możemy zadaniowo rozpisać jeden ważny cel, moim zdaniem powinna to być modernizacja i budowa dróg” – powiedziała Gilowska.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz zapowiadał w końcu lutego, że rząd zajmie się przygotowywaną przez Gilowską nową ustawą o finansach publicznych w marcu lub kwietniu. Premier pokreślił, że rząd przekona Sejm do przyjęcia ustawy, dlatego nie dojdzie do rezygnacji Gilowskiej, która zapowiadała takie posunięcie w przypadku fiaska ustawy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane