Gilowska: ustawa budżetowa na 2006 r. zgodna z Konstytucją

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 31-05-2006, 18:23

Wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska jest przekonana, że ustawa budżetowa na 2006 r. jest zgodna z konstytucją. Odniosła się w ten sposób do zapowiadanego przez SLD zaskarżenia budżetu do Trybunału Konstytucyjnego.

Wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska jest przekonana, że ustawa budżetowa na 2006 r. jest zgodna z konstytucją. Odniosła się w ten sposób do zapowiadanego przez SLD zaskarżenia budżetu do Trybunału Konstytucyjnego.

Według SLD, niezgodne z konstytucją jest przeznaczenie w budżecie 20 mln zł z budżetu na budowę Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

"Ustawa budżetowa nie jest w najmniejszym punkcie sprzeczna z konstytucją, ani z prawem o finansach publicznych" - podkreśliła Gilowska na środowej konferencji prasowej.

"Środki nie zostały wydane, ale będą wydane wówczas, gdy pojawi się podstawa prawna w postaci stosownego zapisu ustawowego" - dodała wicepremier.

Jak informuje PAP, wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska tłumaczyła na konferencji, że ustawa budżetowa nie stanowi podstawy wydatkowania tych środków. Podstawą prawną musi być w tym przypadku inna ustawa.

"Fakt zapisania w rezerwie celowej środków nie oznacza, że ktoś ma prawo o te środki się upomnieć. Te środki mogą być uruchomione tylko wtedy, kiedy będzie ustawowa podstawa prawna do ich wydatkowania" - powiedziała Suchocka-Roguska.

"Ubolewam, że przedstawiciele wnioskodawców nie zwrócili się do MF, to byśmy wyjaśnili w czym rzecz (...). Wydaje mi się, że byłoby najrozsądniej, gdyby wnioskodawcy po prostu wycofali ten wniosek i nie zawracali głowy sobie ani innym" - powiedziała Gilowska.

Według SLD, w budżecie została naruszona zasada równouprawnienia wszystkich związków i kościołów wyznaniowych, ponieważ - jak argumentowała wiceszefowa klubu SLD Jolanta Szymanek-Deresz - "wsparcie jednego kościoła jest jego wyraźnym uprzywilejowaniem, a tym samym jest marginalizacją innych związków i kościołów".WST, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane