Gilowska wierzy, że ustawa podatkowa przejdzie w Sejmie

Internet Securities
07-06-2006, 10:11

Podczas uzgodnień politycznych dotyczących rządowego projektu ustaw podatkowych wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska otrzymała stosowne zapewnienia, że ustawa ma szansę przejść w sejmowym głosowaniu.

Podczas uzgodnień politycznych dotyczących rządowego projektu ustaw podatkowych wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska otrzymała stosowne zapewnienia, że ustawa ma szansę przejść w sejmowym głosowaniu.

„Nie wychylałabym się z propozycjami już na początku lutego, gdybym nie prowadziła uzgodnień politycznych. Coś w rodzaju gwarancji politycznych jest” – powiedziała Gilowska w wywiadzie dla radiowej Jedynki w środę.

Wicepremier powtórzyła, że rządowe propozycje zmiany w podatkach nie są reformą, ale zmianami.

„Powiedziałabym, że to jest coś pośredniego między reformą a niewielkimi zmianami” – powiedziała Gilowska.

„Obecne zmiany, bardzo liczne, mają na celu usunięcie jawnych nonsensów, oddanie sprawiedliwości zwykłym ludziom i wreszcie przygotowanie do dużych reform – wprowadzenie dwóch progów, a po drugie – zmniejszenie tzw. klina podatkowego” – dodała.

Według wyliczeń Ministerstwa Finansów, zmniejszenie klina podatkowego o 4,45% da pracobiorcy podwyżkę rzędu 25,0% z części na ubezpieczenia społeczne, natomiast pracodawcy – ok. 14,3% z tej części.

Gilowska ocenia, że, obiecana wcześniej możliwość odliczenia w całości VAT na samochody służbowe dla przedsiębiorców, jest obecnie niemożliwa.

„Miałam daleko idące zapały, ale zorientowałam się po doniesieniach mediów, że to nie jest dobry pomysł. Bo w grę wchodzi albo spór konstytucyjny, albo utrata 1 mld zł. To przykre, ale dbałość o możliwość kupowania przez przedsiębiorców samochodów osobowych nie może wybiegać aż tak daleko” – powiedziała Gilowska.

We wtorek Rada Ministrów przyjęła pakiet ustaw podatkowych, które przewidują m.in. obniżenie klina podatkowego o 4,65% oraz wprowadzenie od 2009 roku dwóch stawek podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT): 18% i 32% zamiast obecnych trzech: 19%, 30% i 40%.

Klin podatkowy został obniżony z punktu widzenia pracodawców o 1/7, a z punktu widzenia zatrudnionych – o 1/4, ale i tak pozostaje na najwyższym poziomie w Europie, jest wciąż nieco wyższy niż we Francji.

Przyjęte projekty przewidują oprócz obniżki kosztów pracy (obniżka składek na ubezpieczenie rentowe i chorobowe), także zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych – w tym odmrożenie kwoty wolnej, kosztów uzyskania przychodów i progów podatkowych od przyszłego roku. To ostatnie rozwiązanie wejdzie jednak w życie dopiero od 2009 roku, a tymczasem ryczałt kosztów zostanie obniżony do 10% lub 20%, w zależności od rodzaju działalności, z obecnych 50%.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Gilowska wierzy, że ustawa podatkowa przejdzie w Sejmie