Gina Raimondo nowym ministrem handlu USA

PAP
opublikowano: 02-03-2021, 22:12

Dotychczasowa gubernator stanu Rhode Island Gina Raimondo została nowym ministrem handlu USA. We wtorek jej kandydaturę stosunkiem głosów 84:15 zatwierdził Senat. Do jej obowiązków należeć będzie przegląd polityki handlowej administracji byłego prezydenta Donalda Trumpa.

Raimondo w latach 2015-2021 była gubernatorem Rhode Island. Urząd ten absolwentka Harvardu, Oxfordu i Yale objęła jako pierwszą kobieta w historii tego najmniejszego pod względem powierzchni stanu USA.

Na stanowisku ministra 49-letnia Raimondo będzie odpowiadać m.in. za regulacje przemysłowe, politykę patentową, ale również spis powszechny i Narodową Służbę Pogodową.

Odegra kluczową rolę w przeglądzie polityki handlowej administracji Trumpa. Portal Politico zauważa, że do tej pory Raimondo była wstrzemięźliwa w komentarzach na temat karnych ceł nałożonych na wielu partnerów handlowych USA przez poprzedni rząd.

Nowa funkcja da jej także wpływowy głos w kwestii ograniczeń nałożonych na chińskie firmy telekomunikacyjne i obronne oraz planów dotyczących przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Podczas procesu zatwierdzania przez Senat w styczniu Raimondo powiedziała, że priorytetem resortu handlu powinna być odbudowa gospodarki pogrążonej w kryzysie z powodu epidemii Covid-19. Za ważny problem, którym należy się zająć uznała także strukturalne nierówności majątkowe i dochodowe w USA.

"W obecnych czasach nakładających się kryzysów ministerstwo handlu musi być partnerem dla przedsiębiorstw i pracowników, aby pomóc im wprowadzać innowacje i rozwijać się" - zobowiązała się przed senacką komisją handlu.

Jednym z pierwszych wyzwań czekających Raimondo w resorcie z siedzibą w pobliżu Białego Domu będzie publikacja wyników spisu powszechnego z 2020 roku. Z powodu epidemii cały proces opóźniony jest już o ponad dwa miesiące.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane