GINB rekomenduje KNB wydanie zgody w sprawie wniosku UniCredito

Polska Agencja Prasowa SA
08-03-2006, 19:42

Według Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego (GINB), nie ma przesłanek do wydania odmowy zezwolenia na wykonywanie przez UniCredito prawa ponad 75 proc. głosów z akcji Banku BPH.

Według Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego (GINB), nie ma przesłanek do wydania odmowy zezwolenia na wykonywanie przez UniCredito prawa ponad 75 proc. głosów z akcji Banku BPH.

"Analiza całokształtu materiału dowodowego zgromadzonego w toku postępowania nakazuje przyjąć ustalenie, iż nie zachodzą (...) przesłanki odmowy zezwolenia na wykonywanie przez spółkę UniCredito prawa ponad 75 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy banków: Banku BPH, BPH Banku Hipotecznego oraz Banku Rozwoju Energetyki i Ochrony Środowiska" - napisano w środowym komunikacie NBP.

W ocenie GINB, ustalenia dokonane w toku postępowania uzasadniają podjęcie przez Komisję Nadzoru Bankowego pozytywnych decyzji w sprawie wydania zezwoleń na wykonywanie prawa głosu z akcji tych banków.

Zdaniem GINB, nie ma podstaw, by twierdzić, że wpływ UniCredito, po uzyskaniu zezwolenia, może okazać się niekorzystny dla ostrożnego i stabilnego zarządzania bankami, że środki przeznaczone na nabycie akcji banków nie pochodzą z pożyczki, kredytu lub źródeł nieudokumentowanych i że przepisy obowiązujące w miejscu siedziby wnioskodawcy nie uniemożliwiają Komisji Nadzoru Bankowego wykonywanie efektywnego nadzoru.

Komisja Nadzoru Bankowego nie podjęła w środę decyzji w sprawie wyrażenia zgody na wykonywanie przez UniCredito prawa głosu z akcji Banku BPH. Nadzwyczajne posiedzenie KNB w tej sprawie ma odbyć się w przyszłą środę, 15 marca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / GINB rekomenduje KNB wydanie zgody w sprawie wniosku UniCredito