GIP: W większości skontrolowanych sklepów łamane jest prawo pracy

opublikowano: 25-01-2007, 16:50

Według danych Głównego Inspektoratu Pracy w 90 proc. skontrolowanych w grudniu 2006 r. sklepów stwierdzono nieprzestrzeganie prawa pracy.

Według danych Głównego Inspektoratu Pracy w 90 proc. skontrolowanych w grudniu 2006 r. sklepów stwierdzono nieprzestrzeganie prawa pracy. Inspektorzy przeprowadzili kontrolę w 226 sklepach w całym kraju. W większości przypadków stwierdzili nierzetelne ewidencjonowanie czasu pracy oraz nieprzestrzeganie przepisów BHP.

W czwartek Główny Inspektorat Pracy przedstawił sprawozdanie z kontroli prowadzonych w sklepach przed Świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem. Skontrolowano 144 super- i hipermarkety oraz 82 małe sklepy.

"Z danych, którymi dysponujemy w tej chwili wynika, że tylko 10 proc. pracodawców wzięło sobie do serca nasz apel dotyczący przestrzegania prawa pracy i niedopuszczania do przekroczeń czasu pracy - powiedziała dziennikarzom Główna Inspektor Pracy Bożena Borys-Szopa.

Główne nieprawidłowości, jakie stwierdzili dokonujący kontroli, to nierzetelna ewidencja czasu pracy, nieudzielanie pracownikom należnego odpoczynku i niewypłacanie wynagrodzenia za godziny nadliczbowe. Najczęstsze uchybienia w przestrzeganiu przepisów BHP dotyczyły niedostosowania dróg transportowych do przewożonych ładunków, braku porządku na wewnętrznych drogach, niewłaściwego składowania towarów i nieprzestrzegania norm dotyczących ręcznego przewożenia towarów.

Inspektorzy odwiedzali sklepy w różnych porach dnia, a nawet nocą. Często zdarzało się, że kilkakrotnie kontrolowali jeden obiekt. Okazało się, że niektórzy pracownicy pracują po 16 godz. na dobę, przy czym druga dniówka nie jest ewidencjonowana. "Pracownica jednego ze sklepów była w pracy tego samego dnia zarówno o godz. 6, jak i po 18" - mówiła Borys-Szopa.

Główna Inspektor Pracy zwróciła również uwagę na nieodpowiednie warunki pracy kasjerów w sklepach wielkopowierzchniowych. "Sprzedawca pracował na stanowisku kasowym średnio 65 proc. czasu pracy, to jest 335 minut, obsługując w tym czasie 3 tys. klientów. Przez jego ręce przeszedł towar o łącznej wadze ponad 2 ton" - powiedziała.

Jako główne przyczyny nieprawidłowości wymieniła niedostateczną obsadę kadrową, brak odpowiedniego nadzoru nad planowaniem i dokumentowaniem pracy sklepu oraz nieznajomość przepisów lub celowe ich omijanie przez pracodawców.

"Kontrole z zakresu BHP wykazały, że pracodawcy nie przestrzegają przepisów dotyczących prac transportowych i rozładunkowych" - poinformował zastępca Głównego Inspektora Pracy ds. nadzoru Roman Giedrojć.

W ponad 30 przypadkach inspektorzy pracy stwierdzili niedostosowanie wagi towarów przewożonych na wózkach do możliwości pracowników. "Dotyczyło to głównie kobiet. W jednym z hipermarketów pani zmagała się z wózkiem ręcznym, którego masa wraz z ładunkiem wynosiła 390 kg, podczas gdy dopuszczalny ciężar wynosi 80 kg. Skutkiem takiego postępowania są problemy z kręgosłupem oraz choroby układu kostnego" - zaznaczył Giedrojć.(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane