GIS przynosi już efekty

Zbigniew Kazimierczak
24-11-2005, 00:00

Powtórzenie zysku z 2004 r.? Po raporcie za trzeci kwartał wydaje się to mało realne. Prezes Techmeksu twierdzi, że tak będzie.

Rynek systemów informacji przestrzennej (GIS) zaczyna przynosić korzyści. Dlatego Techmex, giełdowa spółka informatyczna z Bielska-Białej, tylko na podstawie już podpisanych kontraktów snuje ambitne plany finansowe na koniec tego i przyszłego roku. Jednak po trzech kwartałach grupa ma około 2,9 mln zł straty.

— Wynik netto za całe dwanaście miesięcy będzie podobny do zanotowanego w ubiegłym roku — zapowiada Jacek Studencki, prezes spółki.

Wtedy udało się zarobić ponad 7,4 mln zł.

Inwestycje procentują

Według prezesa, w czwartym kwartale do odrobienia straty wystarczą wyniki spółek zależnych: SCOR (usługi satelitarne) i Karen Notebook, specjalizującego się w mobilnym sprzęcie komputerowym. Wychodzą one na plus. Resztę zarobi sam Techmex.

— Kontrakty w zakresie GIS nieco się opóźniły, ale teraz sypią się jeden za drugim. Nasz błąd polegał na tym, że zakładaliśmy wolniejszy, ale rozłożony w czasie rozwój tego rynku. Tymczasem zlecenia przyszły później, lecz rosną w postępie geometrycznym — tłumaczy Jacek Studencki.

Spółka ma gotowe produkty i teraz może zbierać korzyści, przygotowując mapy satelitarne i inne odwzorowania terenu m.in. dla telekomunikacji, samorządów, sektora publicznego, straży pożarnej czy wojska. Ma też klientów za granicą.

Wartość kontraktów, które są już w portfelu Techmeksu, lub znajdują się w ostatniej fazie ustaleń to blisko 70 mln zł. Kontrakty za 20 mln będą uwzględnione jeszcze w wynikach za 2005 r. W przyszłym roku spółka zamierza wykonać zamówienia warte 60-65 mln zł.

— Ale to bardzo ostrożne założenia — dodaje prezes.

Jak wyjdzie większość planów, to kwota wpływów może grubo przekroczyć 100 mln zł. A ile na tym można zarobić?

— Nigdy nie zeszliśmy z marżą poniżej 20 proc. — zapewnia Jacek Studencki.

To pozwala założyć, że w przyszłym roku rentowność Techmeksu będzie dużo wyższa. Prezes zapewnia na razie jedynie, że te będą rosły. Być może spółka zdecyduje się na publikację prognozy.

Nowi do grupy

Do poprawy wyników Techmeksu przyczynią się też akwizycje dwóch spółek, które powinny być sfinalizowane do końca tego roku. Są to firmy działające na rynku GIS, ale w niszach, których Techmeks nie ma w ofercie.

— Negocjacje są już na bardzo zaawansowanym poziomie. Obie działalności, które chcemy przejąć, są rentowne — twierdzi Jacek Studencki.

Wydatki na akwizycje nie będą duże i grupa bez problemów sfinansuje je ze środków własnych.

Okiem analityka

Zapowiedzi są ambitne

Patrząc z perspektywy trzech kwartałów zapowiedzi powtórzenia zysków z 2004 r. wydają się ambitnym zadaniem. Trudno to oceniać, bazując na oficjalnych informacjach, których nie ma zbyt wiele, i wypowiedziach przedstawicieli spółki. Nie będzie łatwo, ale być może prezes ma asa w rękawie.

Przemysław Sawala-Uryasz CA IB

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GIS przynosi już efekty