GIS: wyniki badania próbek paczkowanych łososi będą znane w piątek

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 21-12-2006, 17:49

Główny Inspektor Sanitarny zlecił kontrolę paczkowanych łososi. Inspektorzy mają sprawdzić, czy w opakowaniach znajduje się bakteria Listeria

Główny Inspektor Sanitarny (GIS) zlecił przeprowadzenie kontroli paczkowanych łososi. Inspektorzy mają sprawdzić, czy w opakowaniach z rybą znajduje się m.in. bakteria Listeria monocytogenes powodująca listeriozę. Wyniki badania będą znane w piątek - poinformowała w czwartek PAP rzeczka GIS Anna Malinowska.

"Próbki zostały pobrane, jutro będą znane wyniki. Obrót tymi produktami został wstrzymany, firmy same zobowiązały się, że wstrzymają obrót do czasu wyjaśnienia sprawy" - powiedziała Malinowska.

Potwierdziła, że kontrola zlecona przez GIS jest odpowiedzią na informacje podane przez "Świat konsumenta". Na zlecenie pisma prywatne laboratorium przeprowadziło badania, które wykazały, że w produktach dwóch firm dopuszczalna ilość bakterii została przekroczona - w jednym przypadku 15-krotnie, a w drugim aż 30- krotnie.

"Laboratorium, z którego usług korzysta +Świat Konsumenta+ jest akredytowane, ale mamy bardzo duże wątpliwości co do sposobu poboru próbki. Są specjalne procedury w całej Unii Europejskiej i one muszą być zachowane, w przeciwnym razie badania mogą zostać podważone" - powiedziała Malinowska.

Dodała, że doniesienia "Świata Konsumenta" potraktowane zostały "jako sygnał", dlatego "zainterweniowaliśmy od razu, gdy pojawiły się informacje".

Listeria monocytogenes jest bardzo rozpowszechniona w przyrodzie. Występuje w glebie, wodzie, organizmach ludzi i zwierząt, w związku z tym można ją także znaleźć w produktach spożywczych takich jak mięso, drób, suche wędliny, sery i warzywa.

Listeria monocytogenes należy do bakterii tlenowych. Rozmnaża się przy temperaturze 0-45 st. C (optimum 25-35 st. C) oraz przy pH 5,5-9,5. Listeria posiada zdolność przeżywania w żywności mrożonej. Jest wrażliwa na środki dezynfekcyjne i podwyższoną temperaturę. Bakterię niszczy obróbka termiczna w temperaturze 60 st. C przez 5-8 min oraz w 71,7 st. C przez 3-10 sekund.

Drobnoustrój ten po wniknięciu do organizmu człowieka powoduje infekcję zwaną listeriozą. Choroba ma zasadniczy wpływ na ciężarne kobiety, noworodki oraz osoby z obniżoną odpornością. Osoba zarażona Listerią ma gorączkę, bóle mięśni, czasami problemy gastrologiczne, jak nudności czy biegunka. Jeśli infekcja rozciągnie się na układ nerwowy, mogą wystąpić objawy w postaci bólu głowy, sztywności karku, drgawek, utraty równowagi oraz dezorientacji.

Objawy są podobne do grypy. Osoby dorosłe oraz dzieci, które nie mają osłabionego systemu immunologicznego rzadko zapadają na listeriozę. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane