Glapiński: Gdy byłem ministrem, służby miały potężny wpływ na gospodarkę

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-05-2005, 18:12

W czasach, gdy byłem ministrem obecność służb specjalnych w naszej gospodarce była przepotężna -powiedział we wtorek przed sejmową komisją śledczą ds. PKN Orlen b. minister współpracy gospodarczej z zagranicą w rządzie Jana Olszewskiego Adam Glapiński.

W czasach, gdy byłem ministrem obecność służb specjalnych w naszej gospodarce była przepotężna -powiedział we wtorek przed sejmową komisją śledczą ds. PKN Orlen b. minister współpracy gospodarczej z zagranicą w rządzie Jana Olszewskiego Adam Glapiński.

    "Tam, gdzie były surowce energetyczne, paliwa i ropa, tam były służby. Tymi dziedzinami wszędzie na świecie służby się interesują. Ale ich przedstawiciele nie muszą być dyrektorami, prezesami i prezesami rad nadzorczych - powiedział Glapiński pytany przez Konstantego Miodowicza (PO) o stopień zainteresowania służb specjalnych rynkami surowców strategicznych.

    Miodowicz pytał również o ocenę działalności ówczesnego prezesa państwowej firmy CIECH Zdzisława Montkiewicza, który zeznawał już przed komisją. Podczas przesłuchania powiedział, że to rozporządzenie podpisane przez Glapińskiego spowodowało, że CIECH utracił swą pozycję w handlu rosyjską ropą.

    Adam Glapiński powiedział, że po lekturze stenogramów z przesłuchania Montkiewicza przed komisją uważa, że jego działalność w CIECH "wygląda beznadziejnie". Dodał, że Montkiewicz nikogo nie ostrzegał, iż w CIECH-u źle się dzieje.

    "Jeśli tak było, to wszyscy powinniśmy o tym wiedzieć, on powinien apelować do premiera, do ministra, do gazet, robić konferencje prasowe. A jeśli to by nie skutkowało, to powinien się podać do dymisji" - powiedział Glapiński.

    "Ale on nie miał na to czasu, ponieważ musiał się meldować przed funkcjonariuszami UOP w kawiarni na Zawracie. Przepraszam. Na Rozdrożu" - powiedział Miodowicz. (Na ul. Zawrat w Warszawie znajduje się willa MSWiA, wcześniej wykorzystywana również przez UOP, przy pl. na Rozdrożu jest znana warszawska kawiarnia - PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Glapiński: Gdy byłem ministrem, służby miały potężny wpływ na gospodarkę