Glapiński: NBP nie uczestniczy w przygotowaniu ugód frankowych

  • PAP
opublikowano: 05-03-2021, 16:31

Narodowy Bank Polski nie uczestniczy w procesie przygotowywania przez banki ugód dla kredytobiorców, którzy mają kredyty frankowe - wynika z piątkowej wypowiedzi prezes NBP Adama Glapińskiego.

“Narodowy Bank Polski nie jest (...) uczestnikiem procesu przygotowywania ugód (dla kredytobiorców, którzy wzięli kredyty frankowe - PAP). Wbrew błędnym informacjom czy przeinaczeniom, informacjom podawanym przez niektóre media, przedstawiciel NBP nie uczestniczył, nie uczestniczy i nie będzie uczestniczył w żadnym procesie przygotowywania ugód” - powiedział Glapiński.

Adam Glapiński, fot. Marek Wiśniewski
Adam Glapiński, fot. Marek Wiśniewski

Przyznał, że "początkowo na pierwszych chyba dwóch posiedzeniach różnych gremiów, które się zmieniają, mieliśmy obserwatora, ale go wycofaliśmy, aby nie powstawały różne nieporozumienia". "Nie uczestniczymy w żadnym procesie przygotowywania, nie jesteśmy konsultowani w tej kwestii, nie mamy zdania, nie jesteśmy inicjatorem, nie zostaliśmy poinformowani, że taki proces dyskusyjny się szykuje, i nie uczestniczymy w nim i nie będziemy uczestniczyć” - podkreślił szef NBP.

Dodał, że tylko od banków zależy, jakie propozycje przedstawią kredytobiorcom, a w szczególności, jak atrakcyjne będą te propozycje dla kredytobiorców.

Szef NBP podkreślił, że warunki dla kredytobiorców walutowych nie powinny ich stawiać w uprzywilejowanej pozycji wobec kredytobiorców złotowych.

“Źle by było, gdyby przyjęto rozwiązania, które by powodowały u kredytobiorców złotowych poczucie krzywdy czy niesprawiedliwości związane z tym, że znaleźli się nagle w o wiele gorszej sytuacji” - stwierdził Glapiński.

Prezes banku centralnego powiedział, że NBP nie będzie przedstawiał swojego stanowiska przed zapowiedzianym na 25 marca wyrokiem Sądu Najwyższego. Dodał jednocześnie, że wyrok ten wpłynie na ujednolicenie linii orzeczniczej Sądów Powszechnych i być może wpłynie na przyspieszenie postępowań sądowych.

Na 25 marca wyznaczono posiedzenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego ws. zagadnień prawnych dotyczących kredytów walutowych, które powinno rozstrzygnąć najpoważniejsze kontrowersje, jakie ujawniły się na tle praktyki orzeczniczej w kwestii tych kredytów, a w szczególności kredytów frankowych.

Rzecznik Finansowy doradził konsumentom, by poczekali na stanowisko SN, i dopiero w tym świetle oceniali konkretne propozycje ugodowe składane im przez banki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane