Glapiński: nie zawaham się przed zmianą stóp

  • PAP
opublikowano: 30-01-2018, 08:29
aktualizacja: 30-01-2018, 08:31

Niektórzy twierdzą, że dla wzrostu dobra byłaby gospodarka silnie nierówna, bez interwencji państwa. Ale jest oczywiste, że po kilku latach w takim kraju doszłoby do rewolucji i końca demokracji. Taki system zniszczyłby się sam - mówi w wywiadzie dla wtorkowej "DGP" szef NBP Adam Glapiński.

Glapiński w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" ocenił, że w bieżącym roku tempo wzrostu gospodarczego "może być trochę niższe, choć wciąż będzie bardzo dobre, za to bliższe naturalnemu tempu wzrostu, co chroni przed powstaniem nierównowag". "My, bankierzy centralni, jesteśmy za to właśnie odpowiedzialni, aby ich nie było" - dodał.

Zapytany, czy dzisiaj mamy zrównoważony rozwój, szef NBP odparł: "w dużej mierze tak". "Jedyną dziedziną wymagającą monitorowania jest rynek pracy, na którym widać sygnalizowane przez przedsiębiorstwa rosnące problemy z zatrudnieniem pracowników" - wyjaśnił.

Glapiński w wywiadzie pytany był także o wysokość stóp procentowych. "W mojej ocenie dzisiejszy stan naszej wiedzy wskazuje, że do końca tego roku stopy procentowe nie powinny się zmienić. Jednak jest to opinia na podstawie tego, co wiem teraz, a nasza projekcja z każdym kwartałem się zmienia" - zastrzegł.

Zaznaczył przy tym, że nie ma "ideologicznych oporów przed podnoszeniem czy cięciem kosztu pieniądza". "Stabilność jest wartością, ale nie zawaham się przed zmianami stóp, jeśli będzie to konieczne" - zapewnił.

Odnosząc się do sprawy połączenia banku centralnego i nadzoru finansowego szef NBP wyraził przekonanie, że "to jest wciąż potrzebny proces". "Projekt ustawy przygotowany przez wiele różnych zespołów prawniczych jest już dawno gotowy" - podkreślił.

Glapiński zapewnił, że projekt "nie zakłada skomplikowanego i biurokratycznego połączenia", które - jak dodał - "pewnie trwałoby rok". "Chcemy integrować to, co można, aby wspólnie, szybko i przy najlepszej możliwej wiedzy podejmować decyzje" - powiedział szef NBP.

Adam Glapiński
fot. Marek Wiśniewski
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane