Glapiński: do 2020 nie zanosi się na zmianę stóp

  • PAP
opublikowano: 06-02-2019, 17:32
aktualizacja: 06-02-2019, 18:09

W Polsce nie zanosi się obecnie na żadną zmianę stóp procentowych, w horyzoncie do końca 2020 r. - powiedział prezes NBP Adam Glapiński, podczas konferencji po posiedzeniu RPP. Jego zdaniem, dynamika wzrostu PKB w Polsce w 2019 roku może przekroczyć 4 proc., a inflacja może wynieść blisko 2 proc.

Zobacz więcej

fot. Marek Wiśniewski

"Na razie na żadną zmianę stóp procentowych i polityki pieniężnej się w Polsce nie zanosi. Mamy ustabilizowaną sytuację (...), ten problem nie staje na posiedzeniach (RPP - PAP). (...) W USA było zacieśnianie, ale to zacieśnianie z bardzo wysokiego poziomu luzowania (...), a EBC kończy politykę luzowania (...), której efekty będą jeszcze długo trwały" - powiedział Glapiński.

Do końca 2019 roku i prawdopodobnie w 2020 roku, stopy procentowe w Polsce mogą pozostać bez zmian - wynika z wypowiedzi Glapińskiego.

Na pytanie, czy do końca obecnej kadencji RPP stopy procentowe pozostaną niezmienione, Glapiński powiedział: "Na tyle, na ile dzisiejsze tendencje to pokazują, i na tyle, na ile można to teraz przewidywać, ten rok do końca i następny, to jest prawdopodobne, może tak być".

Pozostali członkowie RPP obecni na konferencji zaprezentowali poglądy zasadniczo zbieżne ze stanowiskiem prezesa NBP.

Zdaniem Grażyny Ancyparowicz, członkini RPP, do 2020 r. może nie zajść potrzeba zmiany stóp procentowych. Z kolei inny członek RPP - Eryk Łon - uważa, że brak zmian stóp procentowych do końca kadencji RPP stabilizowałoby procesy inflacyjne.

"Do 2020 r. trudno powiedzieć, bo zaraz będziemy mieli w marcu nową prognozę. Ale jeżeli się rzeczywiście nic nie zmieni i będą się tak jak do tej pory kształtowały trendy, to nie jest wykluczone, że te stopy, które mamy obecnie będą utrzymywane jeszcze do końca tego roku i w jakiejś mierze również i w przyszłym" - powiedziała Ancyparowicz.

"Uważam, że rzeczywiście stabilna polityka prowadzona przez bank centralny jest bardzo wielkim naszym polskim atutem. Już przez tak długi czas, parę lat (stopy procentowe - PAP) są bez zmian, i gdyby się udało utrzymać je do końca naszej kadencji, to będzie to bardzo ważne i wspierające dla sfery realnej z jednej strony (...), stabilizujące procesy inflacyjne" - powiedział Łon.

WZROST GOSPODARCZY W '19 POWYŻEJ 4 PROC., A INFLACJA OK. 2 PROC.

Dynamika wzrostu PKB w Polsce w 2019 roku może przekroczyć 4 proc., a inflacja może wynieść blisko 2 proc - uważa Glapiński.

"Wszystko wskazuje, że będzie (wzrost PKB - PAP) powyżej 4 proc. i inflacja około 2 proc., poniżej 2 proc." - powiedział Adam Glapiński, prezes NBP.

Grażyna Ancyparowicz, członkini RPP, zwróciła uwagę, że są to nieco lepsze wskaźniki niż założone w ustawie budżetowej.

"Tak to zwykle powinno być, by minister finansów miał pewną +zakładkę+" - powiedział Glapiński.

W budżecie na 2019 rok założono, że PKB Polski w ujęciu realnym wzrośnie o 3,8 proc., a średnioroczna inflacja wyniesie 2,3 proc.

W listopadowej projekcji NBP założono na 2019 r. inflację na poziomie 3,2 proc., a na 2020 r. na poziomie 2,9 proc. Z kolei wzrost PKB w 2019 r. miałby wynieść 3,6 proc., a w 2020 r. 3,4 proc.

WEJŚCIE DO ERM II NIESŁYCHANIE NIEKORZYSTNE DLA WZROSTU GOSP. W POLSCE.

Powiązanie złotego z euro przez wejście do programu ERM II byłoby "niesłychanie" niekorzystne dla wzrostu gospodarczego Polski - ocenił Glapiński.

Jak powiedział Glapiński, wprowadzenie euro w Polsce wymaga zmiany Konstytucji, jednak wejście do programu ERM II - już nie.

"Decyzją rządu i RPP (można by - PAP) wprowadzić kurs złotego zacumowanego w euro. To byłoby niesłychanie niekorzystne dla tego, co mamy w tej chwili w Polce, czyli dobry, szybki, stabilny wzrost" - powiedział.

***************

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc. w skali rocznej.

W ocenie Rady Polityki Pieniężnej, perspektywy krajowej koniunktury pozostają korzystne, ale w kolejnych kwartałach nastąpi stopniowe spowolnienie tempa wzrostu PKB - podano w komunikacie po posiedzeniu RPP. Rada podtrzymała, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu.

"Mimo relatywnie wysokiego wzrostu gospodarczego oraz szybszego niż w poprzednich latach wzrostu płac roczna dynamika cen konsumpcyjnych obniżyła się w ostatnich miesiącach i pozostaje umiarkowana. Jednocześnie inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii jest nadal niska" - napisano w komunikacie.

"W ocenie Rady, perspektywy krajowej koniunktury pozostają korzystne. W kolejnych kwartałach nastąpi jednak prawdopodobnie stopniowe obniżenie się tempa wzrostu PKB" - dodano.

W komunikacie oceniono, że według aktualnych prognoz, w najbliższych miesiącach roczne tempo wzrostu cen zwiększy się, jednak - ze względu na niższy niż w III kw. ubiegłego roku poziom cen ropy naftowej oraz zamrożenie cen energii - skala tego wzrostu będzie wyraźnie mniejsza niż oczekiwano w listopadowej projekcji.

"W średnim okresie ograniczająco na dynamikę cen będzie oddziaływało oczekiwane obniżenie dynamiki wzrostu gospodarczego" - dodano.

Rada, podobnie jak w poprzednich miesiącach, ocenia, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu