Glapiński u steru, związki w natarciu

Ewa Szczecińska
opublikowano: 25-04-2007, 00:00

W Polskiej Miedzi znów gorąco. Zaufany braci Kaczyńskich został szefem rady. I to w chwili, gdy związki weszły w spór zbiorowy.

Potwierdziły się wieści „PB” o roszadzie w KGHM

W Polskiej Miedzi znów gorąco. Zaufany braci Kaczyńskich został szefem rady. I to w chwili, gdy związki weszły w spór zbiorowy.

Znów roszady kadrowe w giełdowym KGHM. Od wczoraj radą kieruje Adam Glapiński, który został jej członkiem zaledwie dwa tygodnie temu. Potwierdziły się więc poniedziałkowe informacje „PB”. Miejsca ustąpił mu Adam Łaganowski, który był szefem rady bardzo krótko. Nowy przewodniczący, bliski znajomy braci Kaczyńskich, były minister, stoi obecnie na czele rad KGHM i Centralwings.

Karuzela w radzie

Mniejszościowi akcjonariusze zdążyli się już przyzwyczaić do kadrowych roszad w radzie KGHM. Adam Glapiński jest trzecim jej przewodniczącym w ciągu roku. W listopadzie ubiegłego roku odwołano trzech członków rady z przewodniczącym Antonim Dynowskim na czele. Spokojnie było tylko do kwietnia, kiedy fotel supernadzorcy stracił Jan Sulmicki, niedoszły prezes NBP. Adam Łaganowski także nie okazał się wymarzonym szefem rady, bo minister skarbu znów zapragnął zmian.

Wczoraj akcje KGHM poszły w dół (na zamknięciu płacono 112,80 zł, co oznacza spadek o 4 proc.). Większy wpływ na kurs niż nominacja Adama Glapińskiego miała informacja o ogłoszeniu sporu zbiorowego z zarządem przez Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM). Poszło m.in. o podwyżkę płac o 10 proc. (zarząd zgodził się na 5,7 proc.). Załoga postuluje ponadto zwiększenie składek na pracowniczy fundusz emerytalny z 4 do 7,5 proc. i zasilenie konta funduszu socjalnego o 100 mln zł.

Podwyżki dla zarządu

— Zarząd poinformował, że nie ma pieniędzy na spełnienie naszych roszczeń. Tymczasem rada nadzorcza planuje 40-procentowe podwyżki płac dla prezesów, którzy zarabiają po 30-40 tys. zł miesięcznie. Na to są pieniądze? — argumentuje Ryszard Zbrzyzny, szef ZZPPM, poseł SLD.

Sprawa podwyżek miała stanąć wczoraj na posiedzeniu rady, ale spadła.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Szczecińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu