Glapiński: W perspektywie dwóch lat nie widzę podstaw do zmian stóp

PAP
opublikowano: 11-04-2018, 17:49
aktualizacja: 11-04-2018, 17:54

Zaryzykowałbym tezę, że w perspektywie dwóch lat nie widzę żadnych chmur, które by zmusiły Radę Polityki Pieniężnej do zmiany stóp procentowych - powiedział w środę na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP prezes NBP Adam Glapiński.

Zobacz więcej

fot. Marek Wiśniewski

Dodał zarazem, że oczywiście nigdy nie można wykluczyć "niespodziewanego rozwoju sytuacji".

"Jeżeli wyeliminujemy tego rodzaju okoliczności, jak np. wojna handlowa na wielką skalę (...), to przez dwa lata ta sytuacja ma szansę się utrzymać" - powiedział Glapiński.

Wcześniej prezes NBP mówił, że stopy nie ulegną zmianom do końca 2018 roku, później wspominał też o roku 2019. "Wydłużam ten okres" - zaznaczył na środowej konferencji.

Zdaniem Glapińskiego bowiem "powinniśmy się przestać dziwić, że mamy dobry wzrost gospodarczy, a nie mamy inflacji". "Stare podręczniki nie brały oczywiście takich sytuacji (pod uwagę), ale ta sytuacja istnieje na tyle długo, że już powinniśmy się zdążyć do niej przyzwyczaić, co w żaden sposób nie znaczy, że tak będzie w nieskończoność".

"Mamy taką sytuację, jaką mamy i czuję się aż zażenowany, że do państwa przychodzę z takim nudnym przekazem, jak jakiś klasowy prymus, ale naprawdę sytuacja w polskiej gospodarce jest wyjątkowo dobra" - powiedział też prezes NBP.

RPP na zakończonym w środę posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Glapiński: W perspektywie dwóch lat nie widzę podstaw do zmian stóp