Glass: „śmiesznie wysoka” cena rudy żelaza utrzyma się dłużej

opublikowano: 12-05-2021, 13:35

Andrew Glass, weteran rynku towarowego, założyciel Avatar Commodities, uważa, że cena rudy żelaza pozostanie wysoka wbrew fundamentalnej sytuacji rynku.

W środę ruda żelaza pobiła znów rekord przekraczając 230 USD za tonę na rynku kontraktów w Singapurze. Podstawowy surowiec stosowany w produkcji stali drożeje równie szybko jak inne.

- Logika podpowiada, że te ceny są śmiesznie wysokie, ale strach nadal będzie podtrzymywał wzrost – powiedział Glass, który w przeszłości kierował działem handlu metali żelaznych w koncernie Anglo American. – Na rynku utrzymuje się strach związany z zapewnieniem sobie dostatecznej podaży rudy. 220 USD to drogo, ale dużo bardziej kosztowne jest wstrzymanie działania huty z powodu braku surowca – dodał.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Niepokój nabywców dotyczący dostaw surowców powoduje szybki wzrost cen materiałów oraz kosztów transportu. Dodatkowy popyt generują Chiny, gdzie marże przy sprzedaży stali są nadal wysokie. Oversea-Chinese Banking Corp. twierdzi, że cena rudy żelaza może testować 250 USD w perspektywie 12-18 miesięcy.

- Cena rudy żelaza jest bardzo zawyżona w tym momencie, ale strach jest niesamowitym motywatorem, a ceny są odzwierciedleniem tych obaw – podkreślił Glass. – Widać ten strach w szerszym ujęciu w drożejącym złocie i słabnącym dolarze. Jest ucieczka do bezpieczeństwa. Część tego strachu nakręca rynek towarowy – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane