Glencore apeluje o uznanie węgla za ważne źródło energii

opublikowano: 07-10-2015, 12:18

Glencore zaapelował do delegatów szczytu klimatycznego w Paryżu, który ma odbyć się w tym roku, o przyjęcie polityki uznającej węgiel za ważne źródło energii, pisze Reuters.

- Potrzebujemy globalnej polityki, która potwierdzi globalną rzeczywistość energetyczną, że paliwa kopalne, w tym węgiel, nadal będą wykorzystywane – powiedział  Peter Freyberg, nadzorujący węglowe aktywa Glencore, giganta pośredniczącego w handlu surowcami i właściciela kopalni. - Potrzebujemy także polityki, która zajmie się kwestią luki w finansowaniu budowy wysokowydajnych, niskoemisyjnych elektrowni – dodał.

Na szczycie, który odbędzie się od 30 listopada do 11 grudnia w Paryżu spotkają się przedstawiciele blisko 200 państw. Celem jest osiągnięcie porozumienia w sprawie zahamowania zmian klimatycznych powodowanych przez ludzi poprzez ograniczenie wykorzystania paliw kopalnych.

Fryberg wskazał, że rosnąca liczba nowych elektrowni opalanych węglem w Tajwanie, Indiach, Wietnamie i innych państwach Azji wskazuje, że wykorzystania węgla jako paliwa będzie rosło w przyszłości. Międzynarodowa Agencja Energii prognozuje, że globalny popyt na energię wzrośnie o 37 proc. przez następne 25 lat.

- Paliwa kopalne, w tym węgiel, nadal będą dominować w globalnym miksie energetycznym – powiedział Fryberg.

Szwajcarski Glencore jest jednym z największych dostawców węgla. Tylko w ubiegłym roku jego kopalnie w  Australii wydobyły go 98 mln ton.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / Glencore apeluje o uznanie węgla za ważne źródło energii