Glimar obciążają błędy byłych władz

Dawid Tokarz
opublikowano: 02-05-2003, 00:00

Gorlicki sąd skazał byłego wiceprezesa Rafinerii Glimar Witolda K. na trzy lata pozbawienia wolności, uznając go winnym narażenia spółki na stratę ponad 40 mln zł.

Sąd Rejonowy w Gorlicach skazał na karę 3 lat pozbawienia wolności byłego wiceprezesa Rafinerii Glimar Witolda K., a na16 miesięcy byłego szefa działu windykacji Mieczysława H. Zostali ukarani za niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień.

Wyrok jest następstwem niekorzystnej dla Glimaru współpracy z płocką firmą Pollex. Rafineria sprzedawała jej paliwo, które ta dostarczała PKP (w 1998 r. Pollex wygrał przetarg na dostawę paliwa dla kolei). Kolej płaciła Pollexowi, ten jednak nie płacił Glimarowi. W efekcie nie zapłacone należności urosły aż do 42 mln zł. W sprawie tej skazani zostali także prezes Pollexu Jacek R. — 6 lat więzienia i grzywna 150 tys. zł, oraz członek zarządu tej firmy Krzysztof K. — 5 lat i grzywna 30 tys. zł.

W najbliższym czasie Sąd Okręgowy w Krakowie zajmie się też sprawą, której niekorzystny dla rafinerii finał może kosztować ją kolejne ponad 5 mln zł. Na początku marca sąd wydał nakaz zapłaty przez Glimar ponad 3,9 mln zł wraz z odsetkami na rzecz krakowskiej firmy Pol- fin, która we wrześniu 2002 r. przejęła wierzytelność rafinerii na tę kwotę od Banku Współpracy Europejskiej (BWE).

— Zarząd Glimaru nie chce podjąć z nami negocjacji, narażając firmę na kolejne straty, wynikające choćby z kosztów postępowania czy zabezpieczeń na majątku, o które zamierzamy wystąpić — mówi Witold Migoń, prezes Polfinu.

— Naszym zdaniem, ani BWE, ani Polfinowi nic się nie należy. Do nakazu zapłaty wnieśliśmy zarzuty i ze spokojem czekamy na decyzję sądu — mówi Piotr Kłapsa, członek zarządu Glimaru.

Twierdzi on też, że pojawiające się w prasie sugestie, jakoby Glimar za poprzednich władz miał związki z tzw. mafią paliwową (sieć powiązanych ze sobą spółek, wyłudzających gigantyczne kwoty od Skarbu Państwa), są nieprawdziwe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Glimar obciążają błędy byłych władz