Glinik przesunął debiut

ZK
opublikowano: 10-01-2008, 00:00

Trzeba się lepiej przygotować — tłumaczy spółka. No i obecny klimat na giełdzie temu nie sprzyja.

Trzeba się lepiej przygotować — tłumaczy spółka. No i obecny klimat na giełdzie temu nie sprzyja.

Wiele wskazuje na to, że emisja nowych akcji i debiut giełdowy Glinika, gorlickiego producenta maszyn i urządzeń dla sektora górniczego, zostaną opóźnione. I to o wiele miesięcy. Jeszcze niedawno zakładała, że projekt może zostać zrealizowany w tym kwartale.

— To na pewno nie jest możliwe. Szczegółowy harmonogram oferty jeszcze nie powstał, ale wstępne szacunki mówią o trzecim kwartale — mówi Karol Myśliwiec, pełnomocnik zarządu ds. rozwoju i promocji.

Opóźnienie tłumaczy planami lepszego przygotowania firmy, która chce zaprezentować wyniki w międzynarodowych standardach rachunkowości. Jest to też wynik pogorszenia nastrojów na parkiecie.

— Ale nie rezygnujemy z emisji, spółka kontynuuje przygotowania. Chcemy po prostu wstrzelić się w dobry okres — zapowiada Karol Myśliwiec.

Po wakacjach ubiegłego roku Glinik sugerował, że chciałby uzyskać z rynku 150-200 mln zł. Głównie na zwiększenie mocy produkcyjnych, a także na poszerzenie oferty wyrobów, aby uniezależnić się od koniunktury w branży górniczej i wzmocnić eksport (obecnie daje on 30 proc. przychodów), gdyż krajowy rynek jest za ciasny. Możliwe są też akwizycje. Jakie są teraz apetyty Glinika?

— Zobaczymy, co powiedzą nasi doradcy finansowi — odpowiada pełnomocnik zarządu.

Glinik w zdecydowanej większości kontrolowany jest przez pracowników i kadrę menedżerską. Niewielki (około 2 proc.) udział ma też giełdowy Famur, który kiedyś próbował przejąć gorlicką firmę.

W 2006 r. grupa Glinika zwiększyła sprzedaż prawie o połowę — do ponad 540 mln zł, a zysk blisko czterokrotnie — do około 29 mln zł. Dane z roku ubiegłego nie są jeszcze znane.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu