Gliwice chcą urządzić teren rekreacyjny przy Sośnicy

  • DI
opublikowano: 17-11-2018, 18:36
aktualizacja: 17-11-2018, 19:36

Blisko 22 hektary zaniedbanych łąk w pobliżu gliwickiej dzielnicy Sośnica chce zrekultywować i uczynić atrakcyjnymi terenami rekreacji miejscowy samorząd.

Złożone w przetargu na te prace oferty przekraczają jednak przewidziany budżet co najmniej czterokrotnie.

Chodzi o tereny tzw. łąk kłodnickich, znajdujące się między ulicami Kujawską, Wielicką, Odrowążów, autostradą A4 i rzeką Bytomką. W projekcie są one opisane jako „zieleń trójmiejska, będąca od dziesięcioleci nieużytkami”. W ich rejonie w ostatnich latach zbudowano estakadę autostrady A1 i przecinającą śląskie miasta Drogową Trasę Średnicową.

Całość tego obszaru leży w strefie projektowanego suchego polderu zalewowego, znajdują się na nim też strefy ochronne czterech stanowisk archeologicznych. To łącznie 85 działek gminnych lub państwowych, między którymi znajduje się też 8 działek prywatnych – przeznaczonych do wykupu.

Projekt Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych w Gliwicach zakłada w pierwszej kolejności uprzątnięcie i rekultywację tego terenu. W projekcie napisano m.in., że jest to nieużytek, obecnie głównie miejsce składowania odpadów budowlanych itp.

Cały objęty rekultywacją obszar zaprojektowano pod kątem przekształcenia w trawniki. Część ma być trawnikami rekreacyjnymi: ozdobnymi, jednocześnie umożliwiającymi wypoczynek, gry zespołowe czy zabawy. Mają je tworzyć gatunki traw szybko odrastające i odporne na deptanie. Na pozostałym obszarze trawy mają być mieszane z koniczynami, makami, łubinem czy chabrami.

Projekt zakłada też rekultywację zieleni wysokiej (o charakterze tzw. samosiejek) – usunięcie drzew martwych i chorych, a także niższych gałęzi drzew gęsto rosnących, co powinno poprawić ich kondycję.

Najpierw trzeba usunąć gruzowiska, odpady budowlane i pozostałości po budowie kolektora kanalizacyjnego, wyczyścić cały teren ze śmieci i odpadów. Część przedsięwzięcia to prace melioracyjne – naprawa i udrożnienie częściowo istniejącego systemu drenów (w znacznej części nieskatalogowanego).

Przetarg na wykonanie znacznego zakresu planowanych prac gliwicki zarząd ogłosił z końcem października. Otwierając oferty poinformowano, że planowany budżet zamówienia to 461 tys. zł brutto. Spłynęły trzy oferty. Dwie z nich opiewają na 2,1 mln zł i 2,4 mln zł brutto; trzecia – na 14,7 mln zł brutto. Zarząd będzie teraz je analizował.

Gliwicki samorząd ostatnio koncentrował się na terenach zielonych. W połowie br. zakończyła się np. modernizacja większego z dwóch dużych parków miejskich w śródmieściu Gliwic. W uporządkowanym Parku Chrobrego można już korzystać m.in. z placu zabaw, siłowni, podniebnej deskorolki, pola do gry w bule i disc golfa. Miasto skorzystało tam z unijnego dofinansowania w wysokości ponad 1,3 mln zł do wartego ok. 7,8 mln zł przedsięwzięcia

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane