Gliwice: oczyszczalnia za 63 mln zł

Kajetan Sroka
opublikowano: 19-04-2001, 00:00

Gliwice: oczyszczalnia za 63 mln zł

Konsorcjum spółek Mostostal Zabrze i Przedsiębiorstwo Projektowo-Inżynieryjne Ekolog z Piły zamierza, na początku 2002 r., oddać do użytku Centralną Oczyszczalnię Ścieków w Gliwicach. Jej koszt oszacowano na 63 mln zł. Inwestorem jest Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji z Gliwic.

Na początku 2002 r. ma zostać oddana do użytku Centralna Oczyszczalnia Ścieków, przy ul. Nadrzecznej w Gliwicach. Koszt budowy obiektu oszacowano na prawie 63 mln zł. Wykonawcą projektu i prac budowlanych jest konsorcjum firm Mostostal Zabrze i Przedsiębiorstwo Projektowo-Inżynieryjne Ekolog z Piły.

— Spółka Ekolog wykonała projekt oczyszczalni i jest dostawcą technologii. Przedsiębiorstwo zamierza w przyszłości wykorzystywać oczyszczone ścieki do własnych celów — mówi Henryk Błażusiak, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji z Gliwic.

Inwestycja finansowana jest z pieniędzy gminnych, środków własnych PWiK oraz pożyczek uzyskanych w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jest już 40 proc.

— Obecnie zaawansowanie prac budowlanych szacowane jest na 40 proc. Pozwolenie na budowę uzyskaliśmy we wrześniu 2000 r., w tym samym miesiącu rozpoczęliśmy prace budowlane. Ich zakończenie planujemy na czwarty kwartał 2001 r. Wtedy też będzie miał miejsce rozruch technologiczny obiektu — mówi Andrzej Mańko, kierownik budowy.

Nowa oczyszczalnia obejmie swoim zasięgiem wszystkie skanalizowane dzielnice Gliwic. Jej przepustowość ma wynieść 51 tys. m sześc. w ciągu doby.

Centralna Oczyszczalnia Ścieków powstaje w sąsiedztwie starej oczyszczalni miejskiej.

— Część obiektów starej oczyszczalni ma być w przyszłości wykorzystana. Osadniki używane będą jako zbiorniki retencyjne, wykorzystywane w przypadku opadów deszczu. Stara przepompownia będzie spełniać rolę swoistego muzeum — mówi Henryk Błażusiak.

Trzy części

Budowana oczyszczalnia będzie się składać z trzech części. Pierwsza będzie wykorzystywana do mechanicznego oczyszczania ścieków. W drugiej, biologicznej, będzie przebiegał proces przeróbki osadów. Trzecia część, agrotechniczna, będzie wykorzystywana przez PPI Ekolog.

— Przedsiębiorstwo zamierza w przyszłości odbierać ścieki z oczyszczalni. Będą one przerabiane na kompost i wykorzystywane do nawożenia — dodaje Henryk Błażusiak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kajetan Sroka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Gliwice: oczyszczalnia za 63 mln zł