Czytasz dzięki

Global Times: Pekin nie zgodzi się na nieuczciwą umowę ws. TikToka

opublikowano: 22-09-2020, 09:40

Państwowy chiński dziennik Global Times twierdzi, że widzi niewielkie szanse aby Pekin zgodził się na ogłoszoną przez Oracle i Walmart „nieuczciwą” transakcję z chińskim ByteDance, właścicielem TikToka, donosi Reuters.

Oracle i Walmart ogłosiły, że kupią udziały w zarejestrowanej w USA spółce TikTok Global, której 4 z 5 członków rady dyrektorów będzie Amerykanami. Pozostałe udziały mają objąć inwestorzy ByteDance, głównie amerykańscy. Chińska spółka ma nie mieć bezpośrednio udziałów w TikTok Global. Miałoby to gwarantować, że administracja Donalda Trumpa nie zablokuje TikToka w USA.

Oświadczenie spółek kontrastuje z komunikatem ByteDance, w którym twierdzi, że amerykański TikTok Global będzie jego spółką zależną dzięki posiadaniu 80 proc. jej udziałów.

Global Times podkreśla, że ogłoszone przez Amerykanów warunki transakcji ujawniają w pełni politykę „wymuszania” i „chuligańskiej logiki” Waszyngtonu. Wiązany z chińską Partią Komunistyczną dziennik ocenia, że uderzają one w bezpieczeństwo narodowe, interesy i godność Chin.

- Z informacji przekazanych przez USA wynika, że umowa jest nieuczciwa – pisze Global Times. – Trudno nam uwierzyć, że Pekin zaakceptuje taką umowę – dodaje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane