Globalna gospodarka rozwija się wolniej

Przemysław Kwiecień, X - Trade Brokers DM
02-08-2011, 00:00

Kompromis w kwestii limitu zadłużenia może uratować USA przed utratą najwyższego ratingu. Może też zapobiec poważnemu kryzysowi na rynkach finansowych. Jednak nie sprawi, że globalna gospodarka będzie rozwijała się szybciej.

W pierwszej reakcji rynków na informację o kompromisie pomiędzy liderami w Kongresie a prezydentem Obamą można było zaobserwować niepokojący wątek. O ile frank szwajcarski stracił do dolara i euro nieznacznie i tylko przejściowo, wzrost cen ropy był już zauważalny. Choć zmienność na rynku ropy na przestrzeni ostatnich kilku tygodni była mała, nie zmienia to faktu, iż ropa jest bardzo droga.

Wysokie ceny ropy wynikają z bieżących ograniczeń po stronie podażowej, ale jednocześnie dyskontują scenariusz, w którym popyt na ten surowiec będzie wzrastał w dość szybkim tempie. Takie założenie mogło być adekwatne na początku roku, kiedy poza niewielkim wyhamowaniem tempa wzrostu w Chinach nie było widać zasadniczo poważniejszych zagrożeń dla światowego wzrostu.

Teraz jednak globalna gospodarka zwalnia solidarnie, przynajmniej częściowo ze względu na wysokie ceny ropy (są około 35 USD za baryłkę wyższe niż średnio w 2010 roku). Pokazały to lipcowe indeksy PMI (wyraźne spadki w strefie euro i Wielkiej Brytanii, nieco mniejszy w Chinach), pokazały to także dane o amerykańskim PKB za II kwartał (niskie tempo wzrostu to wina słabej konsumpcji, która mogła ucierpieć, m.in. ze względu na drogie paliwa).

Podsumowując, utrzymujące się wysokie ceny ropy to zła wiadomość dla rynków akcji. Utrudniają one powrót globalnej gospodarki na ścieżkę szybszego wzrostu, a właśnie takiego powrotu na moment obecny większość rynku nadal oczekuje.

Przemysław Kwiecień

X-Trade Brokers DM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień, X - Trade Brokers DM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Globalna gospodarka rozwija się wolniej