Czytasz dzięki

Globalna klasa średnia to wciąż tylko marzenie

W pierwszej dekadzie XXI wieku prawie 700 mln osób wyszło z ubóstwa. Nie opływają jednak w luksusy

Liczby bywają jak puder — potrafią przykryć brzydką rzeczywistość. W przypadku najnowszych danych o dochodach ludzkości pudrem jest informacja o mniejszej liczbie biednych, a rzeczywistością fakt, że nadal połowa globalnej populacji ma kiepską sytuację i niskie dochody.

TRADYCJA UBÓSTWA:
TRADYCJA UBÓSTWA:
Termin „klasa średnia” może być definiowany nie tylko przez dochody i konsumpcję, ale także wykształcenie, wyznawane wartości społeczne i polityczne, a nawet stan umysłu i samoidentyfikację. Średnimi dochodami, które są przepustką do klasy średniej, może się pochwalić zaledwie 13 proc. mieszkańców Ziemi, a linia podziału na biednych i bogatych znana jest od dawna.
Bloomberg

— Pierwsza dekada tego wieku świadczy o historycznym zmniejszeniu skali ubóstwa na świecie i niemal podwojeniu liczby osób, które można określić jako ludzi o średnich dochodach — stwierdza Rakesh Kochhar, jeden z głównych badaczy zaangażowanych w nowy raport Pew Research Center.

Amerykański ośrodek zbadał, jak zmienił się przekrój dochodowy mieszkańców ziemi w latach 2001-11. Z zebranych danych wynika, że aż 56 proc. osób mieści się w przedziale niskich dochodów, co oznacza wzrost o 6 proc. w porównaniu z 2001 r.

Pocieszające jest to, że wyraźnie spadł odsetek osób, które wegetują w ubóstwie — z 29 do 15 proc. Urósł natomiast — z 7 do 13 proc. — słupek pokazujący ludzi ze średnimi dochodami. 7 proc. ludzkości, o 1 pkt proc. więcej niż przed dekadą, osiąga natomiast wysokie dochody. — Wyłonienie się prawdziwej globalnej klasy średniej nadal jest bardziej obietnicą niż rzeczywistością — studzi entuzjazm Rakesh Kochhar.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Wzrost dobrobytu skoncentrowany jest w Chinach, Ameryce Południowej i Europie Wschodniej. Klasa średnia jest mało rozbudowana w części Azji, m.in. Indiach, Afryce i Ameryce Środkowej. Globalna klasa średnia jest marzeniem wszystkich.

Mało co byłoby lepsze dla światowych gospodarek od zwiększającej się rzeszy osób, które stać na nowe samochody, domy, mieszkania i podróże. Do grupy ze średnimi dochodami zaliczają się osoby, które żyją za co najmniej 10 USD, ale nie więcej niż 20 USD dziennie.

Ubodzy muszą przeżyć za mniej niż 2 USD dziennie. Osoby o wysokich dochodach mają do dyspozycji ponad 50 USD. Badacze przeliczali sumy według parytetu siły nabywczej z 2011 r. Pew Research Center podaje, że świeżo upieczona klasa średnia cieszy się standardem życia, który według norm zachodnich jest uznawany za skromny. Ludzie, którzy w badaniu zakwalifikowali się do przedziału ze średnimi dochodami,w najlepszym razie (czyli dysponując 20 USD dziennie) mają dochód roczny nieznacznie przekraczający próg ubóstwa w USA. Na początku tego wieku masa ludności wyrwała się więc ze szponów ubóstwa, ale ponad połowa mieszkańców Ziemi nadal żyje na jego skraju. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane