Globalna krzywa rentowności odwróciła się po raz pierwszy od 22 lat

opublikowano: 29-11-2022, 17:31
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Globalna krzywa rentowności odwróciła się, co uznawane jest za sygnał zbliżającej się recesji, informuje Bloomberg.

Średnia rentowność obligacji skarbowych o terminie wykupu wynoszącym 10 lub więcej lat spadła poniżej rentowności papierów zapadających w terminie 1-3 lat, wskazują indeksy Bloomberga. Agencja podkreśla, że takiej sytuacji nie było od początku obecnego wieku.

Odwrócenie krzywej rentowności uważane jest zwiastun recesji, bo oznacza rosnący pesymizm inwestorów dotyczący krótkoterminowych perspektyw gospodarczych.

- Bankierzy centralni sparaliżowani obawą o inflację będą długo trzymali stopy zakotwiczone w obszarze restrykcyjnym – uważa Prashant Newnaha, strateg w TD Securities w Singapurze. – To będzie kluczowy katalizator przyszłego wypłaszczania się krzywej – dodał.

Stratedzy Deutsche Banku twierdzą, że Niemcy, największa europejska gospodarka, są już w recesji, a USA znajdą się w niej do połowy przyszłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bloomberg, MD

Polecane